Home » Pratik tavsiyeler » Eğitimin yanı sıra çalışma » Eğitiminize devam ederken bir işte çalışma

Eğitiminize devam ederken bir işte çalışma

Intern sorting canvases in a design studio

Eğitiminize devam ederken çalışmak gelecekteki kariyeriniz için tecrübe edinmenin mükemmel bir yoludur.

İngiltere’deki birçok uluslararası öğrenci yarı zamanlı bir işte çalışmaktadır. Bazıları ise eğitimlerinin bir parçası olarak bir işe yerleşmektedir veya stajyerlik yapmaktadır (ilk elden çalışma deneyimi elde etmek için bir işverene atandığınız yer).

Önemli Noktalar

Herhangi bir iş veya stajyerlik başvurusundan önce – ücretsiz pozisyonlar olsa dahi – göçmenlik durumunuzun İngiltere’de çalışmanıza izin verip vermediğini ve veriyorsa haftada kaç saat çalışabileceğinizi İngiltere Sınır Dairesi internet sitesinden kontrol edin.

Ulusal Sigorta ve vergi ödeme gibi başka konular da vardır.  Bu konuda mükemmel tavsiyeler için UKCISA’nın internet sitesini ziyaret edin.

Çok uzun saatler çalışmak yorulmanıza ve gerilmenize neden olabilir ve derslerinizi etkileyebilir. Bir işin yaşamınızı nasıl etkileyeceğini düşünün ve rehber öğretmeninizden tavsiye alın.

İş bulma

Bazı eğitim programları müfredatın bir parçası olarak işe yerleştirmeyi de içerir - okulunuz, kolejiniz veya üniversiteniz sizin için bir iş ayarlayabilir.

Böyle bir seçenek yoksa, kariyer danışmanınızla görüşün. Aynı zamanda bir iş bulma ajansına kaydolabilir, yerel gazetelere bakabilir veya çalışmak istediğiniz şirketlerle iletişime geçebilirsiniz.

Gönüllü İşler

Gönüllü işler İngiltere’de genç nüfus arasında çok popülerdir. Amaç toplumu geliştirmektir – hayır kurumlarında birçok gönüllü pozisyon vardır. Gönüllü işlerde yer almanız yeni beceriler kazanmak ve CV’nizi genişletmek için mükemmel bir yoldur.

Çok farklı gönüllü pozisyon bulunmaktadır. Hayır kurumlarının düzenlediği etkinliklerin organizasyonlarına yardımcı olabilir, yaşlılara yardım edebilir, bir müzede veya galeride çalışabilirsiniz .Bunun gibi seçenekler sonsuzdur. Daha fazla bilgi için gov.uk website bakınız.

İngiltere’de eğitim almak veya çalışmak için vizeye ihtiyacınız varsa, bu vize ile gönüllü bir pozisyonda çalışıp çalışamayacağınızı öğrenmek için UKBA’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. (Boş zamanınızı başkalarına yardım için harcamayı düşünürken böyle bir iznin gerekmesi tuhaf gelebilir – burada amaç gönüllü pozisyonları sunan organizasyonların sorumlu şekilde davranmasını sağlamaktır).