Home » Pratik tavsiyeler » Vizeler » Üniversite mezunları için çalışma vizeleri

Üniversite mezunları için çalışma vizeleri

Two young professionals with a laptop in a busy cafe

Üniversiteden mezun olduktan sonra İngiltere’de çalışmak size uluslararası bir ortamda deneyim elde etme şansı sunar.

İngiltere’ye göçmenlik ve vize başvuruları İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) tarafından yönetilmektedir. Lütfen daha fazla bilgi için UKBA’nın internet sitesine bakınız.

Mezun olduktan sonra İngiltere’de çalışmak için bir vizeye ihtiyacım var mı?

Bu uyruğunuza ve göçmenlik durumunuza bağlıdır. Daha fazla bilgi için UKBA’nın internet sitesine bakınız.

Ne tür bir vize için başvurabilirim?

İngiltere’de çalışmak isteyen üniversite mezunları için aşağıdaki iki vize uygundur.

  • Tier 2 vize: Bu vize tipi, İngiltere tarafından tanınmış veya listelenmiş bir eğitim kurumundan alınmış Lisans veya Yüksek Lisans, PhD, PGCE veya PGDE diplomasına sahip kısa süre önce mezun olmuş üniversite mezunlarına açıktır. UKBA lisanslı sponsoru olan bir işverenden nitelikli bir iş teklifi aldıysanız İngiltere’den ayrılmadan doğrudan Tier 2 vizesi için başvurabilirsiniz. İş minimum ücret kriterlerini karşılamalıdır - bu çalışmak istediğiniz mesleğe bağlıdır. Bu programda öngörülen kriterleri karşılamanız halinde Tier 2 vizesi alabilecek öğrenci sayısı için herhangi bir kısıtlama yoktur. İngiltere’de 3 yıl kalabilir, isterseniz bu süreyi daha sonra uzatabilirsiniz.
     
  • Tier 5 geçici çalışma vizesi: Bu kategori için İngiltere’den ayrılmanız ve başka bir ülkeden başvuru yapmanız gerekir. Buna tek istisna; eğer lisansüstü eğitim alıyorsanız veya niteliklerinizle ilgili iş deneyimine sahipseniz bu durumda İngiltere içinden hükümet tarafından izin verilen Tier 5 değişim programına geçebilirsiniz. Tier 5 kategorisine başvurmak için lisanslı bir sponsordan bir iş teklifi almış olmanız ve puana dayalı bir değerlendirmeyi geçmiş olmanız gerekir. Öğrenci değişim programı kapsamında farklı gereklilikler yer almaktadır. Tier 5 iş deneyimi ve stajyerlik programları 12 ayla sınırlıdır, fakat bilim ve tıp alanlarında araştırma, öğretim ve eğitimi kapsayan diğer programlar iki yılla sınırlıdır.

İngiltere’de kendi işyerlerini açmak isteyen üniversite mezunları için aşağıdaki vize uygundur.

  • Tier 1 (Üniversite Mezunu Girişimci) vizesi: Bu vizeye başvurabilmek için bu programa katılan bir İngiltere yüksek eğitim kurumu tarafından onaylanmanız gerekmektedir. Bu programda, İngiltere’de bir yıl boyunca kalabilirsiniz ve  eğitim kurumunuz sizi onaylamaya devam etmek isterse, bu süreyi 12 ay daha uzatabilirsiniz. Daha fazla bilgi için UKBA’nın internet sitesine bakınız.

Doktora öğrencileri

İngiltere’de eğitimlerini tamamlamış doktora öğrencileri İngiltere’de nitelikli bir iş bulmak veya kendi işlerini kurmak için doktoralarını tamamladıktan sonra on iki aya kadar kalabilirler. Doktora uzatma programı başvuruları doktoranın ‘beklenen tamamlanma tarihinden’ önce yapılmalıdır, doktora tamamlandıktan sonra yapılamaz.

Daha fazlası

Daha fazla bilgiyi UKBA’nın internet sitesinde bulabilirsiniz.

İngiltere Uluslararası Öğrenci Konseyi (UK Council for International Student Affairs) de vizeler hakkında öğrenciler için faydalı bilgiler vermektedir, ancak en güncel resmi bilgiler için lütfen UKBA’nın internet sitesine bakın.