Home » Eğitim seçenekleriniz » Yatılı okullar » Yatılı okullar – Neden Birleşik Krallık yatılı okullarını seçmelisiniz?

Yatılı okullar – Neden Birleşik Krallık yatılı okullarını seçmelisiniz?

Sports pitches at Queen's College boarding school in Taunton, Somerset

  • Dünya standartlarında bir eğitim alın ve üniversiteye hazırlanın: Birleşik Krallık’ta verilen dereceler dünyanın her tarafındaki üniversiteler tarafından tanınır ve saygı görür. Yatılı okulların çok büyük kısmı bağımsız okullardır. 2012 yılında, bağımsız okullardan mezun olanların %91’i yükseköğrenimine başladı ve %75i Birleşik Krallık’ın en iyi üniversitelerine kabul edildi (Bağımsız Okullar Birliği istatistikleri 2012).

Birleşik Krallık’taki yatılı okullar size mükemmel bir eğitim, birinci sınıf olanaklar ve destek sunar. Burada eğitimin esas amacı, size becerilerinizi ve bilgilerinizi geliştirmek için ilham vermek, özgür bir yaratıcılığa sahip olmanızı sağlamak ve yapabileceğinizin en iyisini yapmanız için destek sağlamaktır.

Yatılı okulların çoğu yüzlerce yıllık güzel binalarda, çağdaş sınıflar ve geleneksel mimarinin birleştiği yerlerde bulunmaktadır. Okullardaki müthiş olanaklar kampüs yaşamının ve öğrenmenin harika bir deneyime dönüşmesini sağlar.

  • Hayallerinizdeki kariyere hazırlanın: Birleşik Krallık’taki yatılı bir okul okumak seçtiğiniz kariyer için kusursuz bir başlangıç noktası oluşturur. Bu okullarda verilen dereceler dünyanın her yerindeki işverenler tarafından tanınır ve saygı görür. Fakat kazanacağınız tek avantaj alacağınız derece değildir. Birleşik Krallık’ta yaşayarak ve dünyanın dört bir yanından gelen arkadaşlar edinerek, İngilizcenizi mükemmelleştirecek, diğer kültürlere dair eşsiz bir anlayışa sahip olacaksınız. Bu kazandıklarınız uluslararası iş dünyası için harika bir hazırlık demektir.

  • Dil becerilerinizi mükemmelleştirin: Bir dili öğrenmeye ne kadar erken başlarsanız, işiniz o kadar kolay olacaktır. Birleşik Krallık yatılı okulları, çok az İngilizce’si olan bir çocuğu, üniversite ya da kolej eğitimi almaya hazır ve dile son derece hakim bir öğrenciye dönüştürme konusunda uzmandır. Az mevcutlu sınıflarda, deneyimli eğitmenlerin desteğiyle, çok kısa sürede akıcı bir İngilizceye sahip olmanız ve İngiliz aksanıyla konuşmaya başlamanız mümkündür! Derslerinize başladığınızda becerilerinizin doğal biçimde geliştiğini göreceksiniz, ama ek desteğe ihtiyaç duymanız durumunda, birçok okulda (çoğunlukla bir ücret karşılığında alabileceğiniz) ekstra İngilizce dersleri bulunmaktadır.

  • Eşsiz bir kültürel macera yaşayın: Birleşik Krallık’ta eğitim almak, dünyanın her yerinden yeni arkadaşlar edinmek, öğretmenleriniz ve sınıf arkadaşlarınızla yapacağınız gezilerde ülkenin güzel kırsal kesimleriyle şehirlerini keşfetmek için bir fırsattır. Daha fazla ayrıntı için Birleşik Krallık’ta Okumak ve Yaşamak  kısmına bakabilirsiniz.

  • Yeni sanat derslerini ve spor aktivitelerini deneyin: Birleşik Krallık yatılı okullarında sanat ve sporun ne kadar önemli olduğunu öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz. Sanat ve spor sağlıklı ve mutlu kalmanıza yardımcı olmanın yanında yaratıcılığı, güveni ve takım ruhunu mükemmel biçimde ortaya çıkarır. Aynı zamanda sizi harika kariyerlere de yönlendirebilirler. Çoğu okulda çok çeşitli sanat ve spor dersleri, isteğe bağlı okul sonrası ve hafta sonu faaliyetleri gibi muhteşem olanaklar bulabilirsiniz. Fotoğrafçılığa, futbola, dansa, satranca, tiyatroya, şarkı yazarlığına, bilgisayar programcılığına, oryantiringe, biniciliğe, kayağa ya da hokeye ne dersiniz?!

  • Uluslararası bir topluluğa katılın: Birleşik Krallık yatılı okullarının kapıları her inanca, ulusa ve kültüre mensup öğrencilere açıktır. Bu uluslararası çevrede yaşayarak ve okuyarak dünyanın her yerinden gelen öğrencilerle arkadaşlık kuracak, diğer kültürleri anlama yöününde beceriler kazanacaksınız.

  • Kalite garantisi: Birleşik Krallık’taki yatılı okullar, öğrencilere eğitim verebilmeleri ve konaklama imkanı sunabilmeleri için devletin ve eğitimle ilgilenen diğer resmi kurumların belirlediği katı kalite standartlarına uymak zorundadırlar. Bu standartlar öğretimin kalitesi, yurt imkanları, öğrencilerin rahatı, sağlanan olanaklar ve diğer konularla ilgilidir. Daha fazla bilgiye Yatılı Okullar – Birleşik Krallık’ta yatılı okul seçmek ve başvuru yapmak yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.