Hava şartları ve mevsimler

Two hikers by a lake in the snow-covered landscape of Rannoch Moor, Scotland

İngiltere’de her zaman yağmur yağdığını duymuş olabilirsiniz. Çok fazla yağmur yağdığı ve havanın sürekli bulutlu olduğu söylenebilir. Ayrıca Londra’nın Roma, New York, Brisbane, Rio de Janeiro ve Tokyo’dan bile daha kuru olduğu da söylenir!

İnsanların İngiltere’yi yağmurla ilişkilendirmesinin nedeni burada havanın hiçbir zaman tahmin edilememesidir. Yılın herhangi bir gününde yağmur yağabilir. Uyandığınızda masmavi bir gökyüzü varken, birkaç saat sonra şiddetli bir yağmur yağabilir.

Fakat her zaman yanınızda doğru giysilerle buna hazırlıklıysanız, hava şartları nasıl olursa olsun İngiltere’nin tadını çıkarabilirsiniz. Nehir kenarında güneşin altında tembellik yapmak, bir müzik festivalinde çamurda dans etmek veya kartopu savaşı için kendinizi dışarı atmaktan daha keyifli birşey yok.

Hava şartlarındaki değişiklikler

İngiltere’nin havası tahmin edilebilir olmasa da, aşırı hava şartları nadiren görülür. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 9-18 °C derece (48-64 Fahrenheit derece) arasında değişir. Ara sıra sıcak bir dalga ile birlikte sıcaklık 30 °C dereceye (86 Fahrenheit derece) çıkabilir, fakat bu nadiren görülen bir durumdur.

Kış aylarında ortalama sıcaklık 2 ila 7 °C derece (36-45 Fahrenheit derece) arasındadır, fakat sıcaklıklar sık sık 0 °C derecenin (36 Fahrenheit derece) altına düşer. Neyse ki, birçok evde, binada, trende ve otobüste etkili ısıtma sistemleri bulunmaktadır.

İngiltere’nin kuzey bölgelerinde güney bölgelere kıyasla sıcaklıklar hafif de olsa biraz daha düşüktür ve yağış doğu ve güneyde biraz daha az şiddetlidir. Genel olarak bölgeler arasında çok az farklılık bulunur, fakat dağlık bölgelerde daha fazla kar, yağmur ve rüzgarla karşılaşabilirsiniz.

Hava raporları ve istatistikler için Met Office internet sitesini veya BBC hava durumu internet sitesini ziyaret edin veya yerel radyo istasyonlarını dinleyin.

Mevsimler

 • İlkbahar (Mart, Nisan ve Mayıs) ani yağmurlar ve çiçeklenen ağaçlar ve bitkilerin zamanıdır.

 • Yaz (Haziran, Temmuz ve Ağustos) uzun güneşli günler, nadiren sağanak yağmurlar ve bazı yıllarda sıcak hava dalgaları ile İngiltere’nin en sıcak mevsimidir.

 • Sonbahar (Eylül, Ekim ve Kasım) ılıman, kuru veya nemli ve rüzgarlı olabilir. Yaprakların döküldüğü ve sıcaklığın düştüğü mevsimdir.

 • Kış (Aralık, Ocak ve Şubat) dondurucu soğuklar, buz ve bazen kar görülen İngiltere’nin en soğuk mevsimidir.

Gündüzler

İngiltere’de yıl boyunca gündüz saatleri arasında büyük bir fark vardır.

 • En uzun gündüz 21 Haziran’da görülür. Bu günde güneş 05:00’dan hemen önce doğar ve 21:00’dan hemen sonra batar.

 • En kısa gündüz 21 Aralık’ta görülür. Bu günde güneş 08:00 civarında doğar ve 16:00 civarında batar.

Hazırlıklı olun

İngiltere’deki hava şartları genellikle ılıman olsa da kendinize iyi bakmanız gerekir.

 • Güneşli günlerde veya sıcak havalarda güneş kremi sürün veya hafif kıyafetler giyin. Hava sıcak olmayabilir, fakat korunmayan cilt güneş altında hızla yanabilir. Ayrıca güneş çarpmasından korunmak için şapka takmak ve su kaybını önlemek için su içmek de iyi bir fikirdir.
   
 • Soğuk, buzlu veya karlı günlerde aşağıdakilere dikkat edin:
  • Birkaç kat şeklinde giysi ve kalın bir palto giyin ve kendinizi sıcak tutmak için bir şal, şapka ve eldiven kullanın.
  • Sıcak tutan bir yorgan veya battaniye kullanın.
  • Saçınızı yıkadıktan sonra evden çıkmadan önce kurutun. Islak saç vücut sıcaklığınızın düşmesine neden olabilir.
  • Yollar ve patikalar buzlu olabilir. Yürürken, kaymayan ayakkabılar giyin (örneğin tabanı lastik ve düz olmayan ayakkabılar).
  • Karda veya buzda araç kullanmak tehlikeli olabilir. Burada verilen ipuçlarına bakın. Şiddetli havalarda toplu taşımanın kullanılması veya yola çıkmaktan kaçınılması tavsiye edilir.
  • İngiltere’de toplu taşıma genellikle tüm yıl boyunca düzenlidir; fakat şiddetli kar, buz veya sis olan havalarda gecikmeler veya iptaller olabilir.
 • Kırsal bölgede her tür hava şartlarına hazırlıklı olmanız gerekir. Hava tahminine göre güneşli bir hava beklense bile, aniden şiddetli sis, rüzgar veya yağmurla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Kaymayan konforlu su geçirmez ayakkabılar, su geçirmez bir palto ve sıcak tutan bir kazak giydiğinizden emin olun.

Doğa gezisine çıkıyorsanız, yanınıza bir pusula, uygun bir harita (o bölgenin bir özel haritasını  Ordnance Survey)  ve bir miktar yemek alın ve tanıdıklarınıza nereye gittiğinizi söyleyin.