Home » Eğitim seçenekleriniz » İngiltere yeterliği için çalışın... İngiltere dışındayken » İngiltere dışından bir eğitim programına katılma

İngiltere dışından bir eğitim programına katılma

Group of students walking on campus in India

2012 yılında 500.000’den fazla uluslararası öğrenci eğitimleri için seyahat etmelerine gerek kalmadan İngiltere yeterliği için okudu.

Artık dünyanın neresinde olursanız olun dünya standartlarında bir İngiltere yeterliği almanız için harika fırsatlar var.

İngiltere uluslararası eğitimi

İngiltere’de okumak size birçok fırsat sunar – yeni bir kültür deneyimleme, kendinizi tamamen İngilizce’ye verme ve İngiltere’nin kırsal bölgelerini ve şehirlerini keşfetme şansı gibi. Ama aile veya iş sorumluluklarınız varsa İngiltere’ye okumak için gelmek sizin için mümkün olmayabilir.

İngiltere uluslararası eğitimi (UK TNE) İngiltere dışından İngiltere yeterliliği için çalışma anlamına gelen bir terimdir.  Okumak için çeşitli yollar vardır:

  • İnternet üzerinden/uzaktan öğrenim dersleri: Her sene 570.000’den fazla öğrencinin eğitimlerini internet üzerinden/uzaktan öğrenim dersleri ile aldığı tahmin ediliyor. İnternet üzerinden alınan eğitim programları için, ders materyallerini indirip, ödevlerinize ulaşırsınız ve çalışmanızı bir internet platformu üzerinden gönderirsiniz. Diğer uzaktan öğrenim programları için, ders materyallerinizi posta yoluyla veya bir CD içinde alırsınız. Bu şekilde okumak sizin destek alamayacağınız anlamına gelmez. Çoğu internet üzerinden/uzaktan öğrenim programları için size bir veya daha çok özel öğretmen ayrılır – rehberlik ve destek için onlara email veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.

  • İngiltere denizaşırı kampüsleri: Eğer tam öğrenci deneyimini tercih ederseniz, neden denizaşırı bir İngiltere okulu, koleji veya üniversitesinde okumayasınız? Dünyanın dört bir yanında böyle birçok kampüs vardır. Çoğunda gerçek İngiltere atmosferi vardır – genelde, dersler İngilizce verilir ve bazı öğretmenler İngiliz, Galli, İskoç veya Kuzey İrlandalı olabilir. Kampüste İngiliz öğrenciler bile olabilir.

  • İngiliz-uluslararası ortaklık programları: Bu, bir İngiliz okulu, koleji veya üniversitesiyle ortaklık anlaşması olan uluslararası bir okul, kolej veya üniversitede okuduğunuz bölümdür. Her sene 555.000 öğrencinin böyle bir programda okuduğu tahmin ediliyor. Bazı durumlarda, uluslararası okul, kolej veya üniversite dersi ingiliz okulu, koleji veya üniversitesi adına verir ve İngiliz yeterliği kazanırsınız. Diğer durumlarda, dersi beraber oluştururlar ve iki taraftan da ortak yeterlilik alırsınız.

İngiliz uluslararası öğrenimin yararları

  • Çoğu uluslararası öğrenci bir İngiliz yeterliliği almaya heveslidir ama ailesini veya arkadaşlarını geride bırakmak veya işlerinden ayrılmak istemeyebilirler. Bir İngiliz yeterliği için kendi ülkenizde okumanız en iyi eğitime hayatınızı veya kariyerinizi bozmadan sahip olmanız anlamına gelir.

  • Aile hayatınız için iyi olmasının yanı sıra, bu sizin için daha uygun maliyetli olabilir. Örneğin, okurken ailenizle yaşayıp İngiltere’ye seyahat etme ve konaklama parasından tasarruf edebilirsiniz. Okumayla beraber yarı zamanlı çalışmayı da seçebilirsiniz.

  • Dünyanın her tarafında sunulan çok çeşitli İngiliz programları sayesinde, size uyan bir eğitim programında okumayı seçebilirsiniz.

Kaliteli bir program seçmek

Bir eğitim programı seçerken, dersi verenin İngiliz devleti ve eğitim kurumları tarafından tanınan saygın bir İngiltere okulu, koleji veya üniversitesi olduğunu kontrol edin. Daha fazla detay için lütfen şu bölümlere bakın: 16 yaş ve altı öğrenciler için eğitim, Yatılı okullar, İngilizce öğrenin, İleri eğitim, Yükseköğrenim.

İnternet üzerinden ve uzaktan öğrenim dersleri için (ODLQC) uzaktan eğitim ve evden okuma dersleri için standartlar koyar.  ODLQC bu dersleri sağlayanları iyi bir hizmet verdiklerinden emin olmak için düzenli olarak kontrol eder. Size değerlendirdikleri eğitim sağlayıcıların bir listesini ve detaylarını verebilirler.

İngiliz uluslararası eğitim programları bulmak

  • İnternet üzerinden/uzaktan öğrenim dersleri bulmak için internet sitesinin en üstündeki Find my UK education arama motorunu kullanın veya neler sunduklarını görmek için İngiliz okul, kolej ve üniversitelerinin internet sitelerini ziyaret edin.

  • İngiliz denizaşırı kampüslerini ve ortaklık programlarını bulmak daha fazla zaman alan bir iş olabilir. Şimdilik tüm dünyadaki seçenekleri özetleyen tek bir bilgi kaynağı yok. Ama, biraz sabırla, ülkenizde neler sunulduğunu bulabilirsiniz. Danışmak için British Council ofisimiz ile iletişime geçin. Başka bir seçenek olarak neler sunduklarını görmek için İngiliz okulları, kolejleri ve üniversitelerinin internet sitelerini ziyaret edin.

İngiltere'de uluslararası eğitim programlarına başvurmak

Çoğu zaman seçtiğiniz okul, kolej veya üniversiteye direkt başvurmanız gerekir. Internet sitelerinde okul, kolej ve üniversiteye nasıl başvuracağınıza dair rehberlik ve başvuru formu bulacaksınız.