İngiliz görgü kuralları

Customers inside the Crown Bar in Belfast, Northern Ireland

İngiltere’ye ilk defa taşındığında, kendinizi ‘sudan çıkmış balık’ (kayıp ve kafanız karışık anlamına gelir) gibi hissedebilirsiniz.

Yerel kültüre alışmak zaman alabilir, ancak İngiltere’deki insanlar çok arkadaş canlısıdır. Umut ederiz ki kısa sürede alışacaksınız. Aşağıdaki bazı ipuçlarımız da size yardımcı olabilir:

 • Dakik olmak
  Bir derse ve görüşmeye geç kalmak burada kötü bir davranış olarak algılanmaktadır. Bir görüşmeye geç gidiyorsanız, görüşeceğiniz insana mümkünse bunu önceden söylemeniz gerekir. Her zaman ders başlamadan 5 dakika önce sınıfta bulunun, böylece kolaylıkla bir sandalye bulabilirsiniz.

 • Kuyruğa girmek
  İngiltere’de HER ŞEY için kuyruğa girilir: trenler ve otobüsler için, marketlerde, tuvaletler için ve hatta bazen sınıflara veya toplantılara girmek için bile. Kuyruğa girmek kibar ve saygılı olmak olarak kabul edilir.

 • Bahşiş Vermek
  Hizmetlerinden memnun kaldıysanız garsonlara, kuaförlere ve taksi sürücülerine yaklaşık %5-10 oranında küçük bir bahşiş bırakmak kibar bir davranış olarak kabul edilir. Örneğin yediğiniz yemeğin tutarı £30 ise bahşiş olarak £1.50–£3 bırakın. Faturada ‘Servis dahil’ yazıyorsa, bahşiş bırakmanız gerekmez.

 • Sohbet
  Biriyle ilk defa tanıştığınızda kendisine yaşı, siyasi düşünceleri ve ne kadar para kazandıkları gibi kişisel bilgileri hakkında sorular sormak bazen saygısızca bir davranış olarak kabul edilir. En iyisi arkadaş olana kadar bu konulardan uzak durmaktır.

 • Partiler
  Burada partilerin akşam ne kadar erken saatte başladığına şaşırabilirsiniz. Partiler genellikle akşam saat 7, 8 veya 9’da başlar. Konukların yanlarında bir şişe meyve suyu, limonata, şarap veya birkaç kutu bira gibi içecekler getirmesi normaldir. Davetiyede ‘BYOB’ (kendi içkini getir) mesajı görebilirsiniz. Bu belirtilmemiş olsa bile, yine de bir şeyler götürmek kibarlık olarak kabul edilir.

 • Lütfen, teşekkürler ve özür dilerim
  İngiltere’de yaşayan insanlar ‘lütfen’, ‘teşekkürler’ ve ‘özür dilerim’ sözcüklerini çok fazla kullanır! Yolda birine çarptığınızda ‘özür dilerim’ demek gayet normaldir, hatta kendi hatanız olmasa bile!

South Wales Üniversitesi’ne bu makaledeki katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.