Home » Eğitim seçenekleriniz » Yatılı okullar » Yatılı okullar – Birleşik Krallık’taki yatılı okul sistemi

Yatılı okullar – Birleşik Krallık’taki yatılı okul sistemi

Crowd of students eating in the dining hall at Queen's College in Taunton, Somerset

Yatılı okul, öğrencilerin eğitim ve öğretim yılı boyunca yaşadığı ve eğitim gördüğü konaklamalı bir okul çeşididir. İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da yaklaşık 500 yatılı okul bulunmaktadır.

Birleşik Krallık’taki yatılı okulların çoğu hem yabancı, hem yerli öğrencilere eğitim vermektedir. ‘Yatılılar’ okulda yaşayan öğrencilerdir. ‘Gündüzlüler’ aileleriyle yaşarlar ve akşamları okul bittikten sonra evlerine dönerler. Bu durum, okulda güzel sosyal bir hava oluşturur.

Okulların çoğu karmadır, yani hem kız, hem erkek öğrencilere eğitim vermektedir (sınıflar karışıktır, ama yurtlar ayrıdır). Karma olmayan okul sayısı da az değildir.

Birleşik Krallık’ta iki tür yatılı okul vardır:

Bağımsız yatılı okullar
(özel ya da vakıf yatılı okulları olarak da bilinirler)

Devlete bağlı yatılı okullar
 

Birleşik Krallık’ta yaklaşık 465 bağımsız yatılı okul vardır.

Birleşik Krallık’ta devlete bağlı 35 yatılı okul bulunmaktadır.

Her milletten öğrencinin başvurusu kabul edilir.

Birleşik Krallık ve Avrupa Ekonomik Alanı’ndan gelen öğrenciler kabul edilir.

Daha fazla bilgi için, lütfen 16 ve 16 yaşından küçük öğrenciler için eğitim ve 16 ve 16 yaşından büyük öğrenciler için eğitim kısımlarımızı ziyaret edin.

Öğrenciden eğitim ve konaklama ücretleri alınır. Bu okulların çoğu vakıftır ve elde edilen kârları okula yatırım yapmak için kullanırlar.

Eğitim ücretsizdir (devlet tarafından karşılanır) ancak konaklama için ücret alınır.

Bağımsız yatılı okullar öğrencilerinden ücret aldıkları için, çoğunlukla devlete bağlı yatılı okullara kıyasla olanaklara daha fazla kaynak ayırabilirler ve sınıf mevcutları genelde daha az olur. Ancak devlete bağlı yatılı okullardaki standartlar da yüksek olabilir. Eğer bir devlet yatılı okuluna başvurmak için uygun şartlara sahipseniz, her okulun size neler sunabileceğini incelemeniz ve her birini iyi taraflarıyla değerlendirmeniz faydalı olacaktır.

Okul sistemine giriş

Birleşik Krallık yatılı okul sistemi üç düzeye ayrılır:

  • İlköğretim 4-5 ila 11-13 yaşa kadar olan çocuklar içindir. Duyabileceğiniz bazı terimler ilk okul, ana okulu, orta okul, hazırlık öncesi okul, ve hazırlık okuludur. ‘Hazırlık öncesi’ ve ‘hazırlık’ terimleri en çok bağımsız sektörde kullanılır.

  • Orta öğretim 11-13 ila 16 yaşına kadar olan öğrencileri kapsar. Karşılaşabileceğiniz terimler orta okul, lise ve yüksek lisedir. ‘Yüksek lise’ kavramı en çok bağımsız sektörde kullanılır.

  • Altıncı Form seviyesi, 16 ila 18 yaş arası öğrencileri kapsar. Bu seviye, öğrencileri üniversite giriş hedefli olarak İngiliz A Levels ve dengi uluslararası sistemlerde hazırlar.

Yedi yaşın altındaki öğrenciler yatılı okullara gündüzlü öğrenci olarak devam edebilir. Yedi yaşından itibaren, çocuklar gündüzlü olarak devam etmeyi ya da yatılı öğrenci olmayı seçebilir. Birleşik Krallık’taki yatılı okullara 7 yaşında başlamanıza gerek yoktur. Birçok yabancı öğrenci 7, 11, 13, 14 ya da 16 yaşlarında bu okullara başlar.

Daha fazla bilgi edinin

Daha fazla bilgiyi Yatılı Okullar Birliği ve Devlete Bağlı Yatılı Okullar Birliği web sitelerinden alabilirsiniz.