Home » Pratik tavsiyeler » İngiltere’de seyahat » İngiltere’de seyahat

İngiltere’de seyahat

Couple cycling past the Radcliffe Camera building in Oxford

İngiltere’de eğitim almak güzel kırsal bölgeleri, kasabaları ve şehirleri keşfetme şansı sunar.  Görülmesi gereken yerler için Education UK İnteraktif Haritası’na , Visit Britain ve Discover Northern Ireland sitelerine göz atın.

İngiltere küçük bir yer olduğu için her yere toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz:

 • Trenler: Tren ücretleri pahalı olabilir, fakat internet üzerinden önceden yapılan rezervasyonlarda indirim imkanı sunulmaktadır – National Rail veya Translink şirketlerini deneyin. Normal yolculuklarda paradan tasarruf etmek için sezonluk bilet alabilirsiniz. 16-25 yaş aralığında veya tam zamanlı bir öğrenciyseniz yolculuklarda üçüncü araçtan tasarruf sağlamak için ‘16–25 Railcard’ alabilirsiniz.
   
 • Otobüsler: Biletinizi otobüse binerken şoförden satın alabilirsiniz. Londra’da seyahat kartınızı/Oyster kartınızı kullanabilirsiniz. Normal yolculuklarda paradan tasarruf etmek için sezonluk bilet satın alabilirsiniz.
   
 • Yolcu otobüsleri genellikle uzun mesafelerde kullanılmakta olup önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. 16-26 yaş aralığında tam zamanlı bir öğrenciyseniz National Express’ten %30’a kadar indirim imkanı sunan Coachcard satın alabilirsiniz. Citylink İskoçya’daki en büyük yolcu otobüsü şirketidir – internet üzerinden rezervasyonlarda %20 indirim imkanı için My Citylink’e kaydolun. Kuzey İrlanda için Translink’i deneyin.

Otomobiller ve taksiler

 • Taksiler tüm büyük şehirlerde ve kasabalarda kolaylıkla bulunabilir. Çok konforludur fakat pahalı olabilir. Güvenlik açısından yerel yönetim tarafından lisanslandırılmış taksileri kullanın. Daha fazla bilgi için güvenlik kılavuzumuza bakabilirsiniz.

 • Otomobil sürmek: İngiltere’ye gelmeden önce geçerli bir sürücü ehliyetine ve sigortasına sahip olmanız gerekir. Kullanacağınız otomobil, kayıtlı ve vergileri ödenmiş olmalıdır. Otomobiliniz üç yıldan yaşlı ise güvenli ve yol şartlarına dayanıklı olduğundan emin olmak için her yıl MOT (Ulaştırma Bakanlığı) tarafından test edilmelidir.

Karayolu Kanunu’nda İngiltere otomobil kullanımı kuralları belirtilmiştir. İngiltere’de bir sürüş testi gerçekleştirmek isterseniz, size bu kurallar hakkında sorular sorulacaktır. Uluslararası sürücü ehliyetiniz varsa, İngiltere’de otomobil kullanmadan önce bu kanuna göz atmanız gerekir.

Otomobil kullanımı hakkında daha fazla bilgi için İngiltere Uluslararası Öğrenci İşleri Konseyi (UK Council for International Student Affairs) internet sitesini ziyaret edin.

Bisiklet

Bisiklet paradan tasarruf sağlamak ve zinde kalmak için mükemmel bir yoldur, fakat güvenliğinizi sağladığınızdan emin olun:

 • Güvenlik için Karayolu Kanunu’na bakın. Ayrıca bisiklet güvenliği kurslarına da katılabilirsiniz – size en yakın kursları internetten araştırın.

 • Kask takılması zorunludur, fakat bunu kendi güvenliğiniz için yapmanız tavsiye edilir. Gece saatlerinde önde beyaz ve arkada kırmızı lamba kullanın ve karayolundaki sürücülerin sizi görmesi için parlak, yansıtıcı kıyafetler giyin.

 • Karayolunda tüm trafik işaretlerine ve trafik ışığı sinyallerine uymanız gerekir. Ayrıca özel işaretlerle belirtilen yerlerde kaldırımda veya otobüs şeritlerinde bisiklet sürebilirsiniz.

 • Alkol ve/veya uyuşturucu madde etkisi altında bisiklete binmek suçtur.