Pub

Two young men sitting on a sofa inside an old pub

İngiltere’de akşam saatlerini geçirmenin en popüler şekillerinden biri puba gitmektir. ‘Pub’ toplumdaki insanların bir araya geldiği bir yer olan ‘public house’ sözcüğünün kısaltmasıdır.

Pub’lar, meyhaneler ve bira evleri İngiltere’de yüzyıllardır var. Birçoğu güzel, antik binalarda yer alır.

No-one kesinlikle İngiltere’deki en eski publardan biri ve bir diğeri ise Nottingham’daki 800 yıllık ‘Ye Olde Trip to Jerusalem’.

Pubları İngiltere’nin her şehrinde, kasabasında ve köyünde görebilirsiniz. Birçoğu karaoke, futbol maçı yayını, canlı müzik ve pub bilgi yarışmaları gibi etkinlikler düzenler.

İngiltere’deki tüm publar hem alkolsüz hem de alkollü içecek servisi yapar ve birçoğu aynı zamanda yemek servisi yapar, dolayısıyla bir pub deneyimi yaşamak için alkol tüketmeniz gerekmez.

Birçok pub oldukça rahat ve güvenlidir, fakat çok azı gürültülü ve rahatsız edici olabilir. Kendinizi rahat hissettiğiniz arkadaşça bir ortama sahip pubları seçtiğinizden emin olun. Bu konuda şüpheniz varsa, okul, kolej veya üniversitenizdeki öğrencilerden veya personelden tavsiyeler alabilirsiniz.

Yaş sınırları

İngiltere ve Galler’de 16 yaşından küçük çocukların yanlarında bir yetişkin ile publara girmesine izin verilmektedir. Ancak 16 yaşından küçük çocuklar alkol tüketemez veya bir barda veya pubda alkol satın alamaz.

16 ve 17 yaşlarındaki genç insanlar bir barda veya restoranda bir masada otururken yanlarında 18 yaşından büyük biri olduğu müddetçe yemekle birlikte bira, elma şarabı veya şarap içebilir.

İngiltere’nin farklı bölgelerinde birbirinden küçük farklılıklar gösteren farklı kurallar geçerlidir. Kuzey İrlanda ve İskoçya’da alkol yasaları hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Sorumlu alkol tüketimi

Bazı uluslararası öğrenciler alkolün yaygın olarak tüketilmediği bir kültürden gelmektedir. İngiltere’ye ilk geldiğinizde çok fazla alkol tüketimi yeni bir özgürlük hissi ile çekici gelebilir, fakat çok fazla alkol tüketimi sağlığınız ve güvenliğiniz için tehlikeli olabilir.

Alkol almak istiyorsanız, bunu sorumlu bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Daha fazla bilgiyi Drinkaware sitesinde bulabilirsiniz.