Home » Pratik tavsiyeler » Vizeler » Öğrenci vizeleri

Öğrenci vizeleri

Student reading a book

Her yıl binlerce uluslararası öğrenci İngiltere’de eğitim almak için vize almaktadır. İngiliz hükümeti uluslararası öğrencileri İngiltere’de okumaya davet etmekte ve düzenlenecek toplam öğrenci vizesi sayısıyla ilgili bir kısıtlama getirmemektedir.

İngiltere’ye göçmenlik ve vize başvuruları İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) tarafından yönetilmektedir. Lütfen daha fazla bilgi için UKBA’nın internet sitesine bakınız.

Vizeye ihtiyacım var mı?

Bu uyruğunuza ve göçmenlik durumunuza bağlıdır. Vizeye ihtiyacınız olup olmadığını  UKBA’nın internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Vize başvurusunu ne zaman yapmalıyım?

Eğitiminize başlamayı düşündüğünüz tarihten çok önce vize başvurusu yapmanız önemlidir. Birçok öğrenci bu işlemlerin ne kadar sürebileceğini dikkate almadığından eğitimine başlamadan önce vize almak için yeterli zamanları kalmıyor.Başvuru esnasında sizden şunlar istenebilir:

  • belirli aşılar veya tüberküloz riski yüksek bir bölgeden geliyorsanız akciğer röntgeni
  • finansal kaynaklarınızı ve yeterliliklerinizi gösteren belgeler
  • sizinle yapılacak bir mülakat veya biyometrik test.

Ortalama vize işlemleri süresi ülkeden ülkeye farklılık gösterir. UKBA'nin vize hizmetleri sayfalarından bir fikir alabilirsiniz.

Ne tür bir vizeye ihtiyacım var?

Kısa bir kursa veya 11 aylık İngilizce dil kursuna katılmak isteyen öğrenciler için aşağıdaki iki vize uygundur:

  • Çocuk ziyaretçi vizesi: 17 yaşında veya 17 yaşın altındaysanız ve İngiltere’de 6 aya kadar (veya akademik bir ziyaretçiye eşlik edecekseniz 12 ay) eğitim almak istiyorsanız, bu vize için başvurabilirsiniz.

  • Öğrenci ziyaretçi vizesi18 yaşında veya 18 yaşından büyükseniz ve İngiltere’de 6 aya kadar eğitim almak istiyorsanız, bu vizeye başvurabilirsiniz. Eğer sadece İngilizce dil kurslarına katılmak istiyorsanız, 11 aya kadar kalmak için uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesi için başvurabilirsiniz.

Aşağıdaki iki vize size İngiltere’de daha uzun bir kursa katılma şansı verir. Kursunuz UKBA güvenilir sponsorlar listesindeki bir okul, kolej veya üniversitede verilmelidir.

  • Tier 4 (Çocuk) öğrenci vizesi: 4 ila 17 yaş aralığında iseniz, bu vize için başvurabilirsiniz. 4 ila 15 yaş aralığında iseniz, bağımsız, ücretli bir okulda eğitim almak için İngiltere’ye geliyor olmanız gerekir.

  • Tier 4 (Genel) öğrenci vizesi: İngiltere’ye 16 yaş sonrasında eğitim almak için gelmek istiyorsanız, bu vizeye başvurabilirsiniz.

Aşağıdaki vize tipi Tier 4 vizesine başvurmadan önce İngiltere’yi ziyaret etmek isteyen öğrenciler için uygundur:

  • Öğrenci adayı vizesi: Puana dayalı vize sistemine göre Tier 4 kapsamında İngiltere’de eğitim almayı planlıyorsanız fakat programınız için yapmanız gereken tüm ayarlamaları henüz tamamlamadıysanız  öğrenci adayı olarak başvurabilirsiniz. İngiltere’ye vardıktan sonra 6 ay içinde eğitiminize başlayacağınızı göstermeniz gerekir.

İngiltere’de Çalışmak

İngiltere’ye öğrenci  ziyaretçi vizesi, çocuk  ziyaretçi vizesi veya  öğrenci adayı vizesi ile geldiğinizde, İngiltere’de çalışma hakkınız bulunmaz.

Tier 4 öğrenci vizesini alan bazı öğrenciler tatil dönemlerinde ve haftada belli bir süre çalışabilmektedir. Lütfen daha fazla bilgi için UKBA’nın internet sitesini ziyaret ediniz.

Daha fazlası

Vizeler hakkında daha fazla bilgiyi UKBA’nın internet sitesinde bulabilirsiniz.

İngiltere Uluslararası Öğrenci Konseyi (UK Council for International Student Affairs) de öğrenciler için faydalı bir takım bilgiler vermektedir, ancak en güncel resmi bilgiler için lütfen UKBA’nın internet sitesine bakın.