Alışma

Students in the garden at Wimbledon School of English, London

İlk birkaç hafta

İngiltere’ye ilk gelişinizde, alışmanıza yardımcı olacak birçok destek bulacaksınız.

Birçok İngiliz okulunda, kolejinde ve üniversitesinde uluslararası öğrenciler için karşılama konuşması ile birlikte yemek veya partinin yer aldığı bir karşılama etkinliği gerçekleştirilmektedir. Bu – sizin gibi — İngiltere’de yeni olan başka insanlarla tanışmak için mükemmel bir yoldur.

Ayrıca kampüs çevresini ve kasabayı tanımanızı sağlayacak bir ‘oryantasyon etkinliğine’ de katılabilirsiniz.

Dönem başlangıcında birçok üniversite yeni öğrencileri karşılamak için Yeni Öğrenci haftası düzenlemektedir. Birçok parti ve etkinliğe hazırlıklı olun. Yeni Öğrenci fuarında kampüsünüzdeki tüm spor, sanat ve sosyal gruplar yeni üye arayışında olacaktır. Nelerin olduğuna bakabilir ve ilginizi çekenlere katılabilirsiniz.

Pratik görevler

Yukarıdaki sosyal faaliyetlerin yanı sıra ilk geldiğinizde polis kaydı ve doktor kaydı gibi yapmanız gereken birçok pratik görev var. Daha fazla bilgi için lütfen Pratik tavsiye bölümüne bakınız.

Kendini evinde hissetme

Yeni bir ülkeye taşınmak mükemmel bir maceraya atılmak, yeni arkadaşlarla tanışmak, yeni yerleri keşfetmek ve tamamen yeni bir kültürü tecrübe etmek için bir fırsat olabilir.

Fakat aynı zamanda güç de olabilir. Ülkenizdeki ailenizi ve arkadaşlarınızı özleyebilir veya bir ‘kültür şoku’ yaşayabilirsiniz. Endişelenmeyin. Bu gibi duygular çok normaldir, kendinizi rahatlatmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

  • Kendinizi evinizde hissetmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri arkadaş edinmek. Neyse ki sizin gibi bu ülkede yeni olan ve arkadaş edinmek için can atan birçok öğrenci var. İpuçları için Arkadaş edinme bölümümüze göz atabilirsiniz.

  • Kendi kültürünüzden insanlarla zaman geçirmeyi özlüyorsanız, neden bir Uluslararası Topluluğa katılmıyorsunuz? Birçok okul, kolej ve üniversite arkadaşlık ve destek bulabileceğiniz böyle bir topluluğa sahip. Unutmayın, İngiltere’de insanlarla evde oturmak yerine zamanınızı ne kadar çok dışarıda geçirirseniz ve tüm kültürlere ne kadar çok karışırsanız, İngilizcenizi o kadar fazla geliştirebilirsiniz.

  • Spor ruhunuzu canlandırmak için mükemmel bir yoldur. Birçok okul, kolej ve üniversite örneğin yürüyüş kulüpleri, bisiklet grubu, dans dersi veya amatör futbol takımı gibi katılabileceğiniz çok farklı kulübe ev sahipliği yapmaktadır. Ne gibi olanaklar olduğunu görmek için kampüsünüzün çevresindeki ilan panolarına bir göz atın.

  • Son olarak tavsiyeye veya desteğe ihtiyacınız varsa – veya sadece samimi biri insanla konuşmak istiyorsanız – Destek alma başlıklı yazımıza göz atın.

  • İngiltere Uluslararası Öğrenci İlişkileri Konseyi (UK Council for International Student Affairs) alışma süreci ile ilgili birçok tavsiyede bulunmaktadır. Daha fazlası için internet sitelerini ziyaret edin.