Home » Pratik tavsiyeler » Burslar ve harcamalar » Burslar ve finansal destek

Burslar ve finansal destek

Student sitting at a window writing

Burslar, para yardımları, finansal ödüller, krediler… İngiltere’de bir eğitim programına katılmak isteyen uluslararası öğrenciler için birçok finansal destek seçeneği bulunmaktadır.

  • Burslara olan talep her zaman verilen burs sayısından fazladır. O nedenle mümkün olduğu kadar erken başvuru yapın.

  • Education UK internet sitesindeki ‘Arama’ motorunu  kullanarak binlerce burs arasında arama yapabilirsiniz. Bu arama motoru İngiltere’de verilen tüm bursları listelemese de burs aramaya başlamak için mükemmel bir yerdir. Alternatif olarak ilgilendiğiniz okulların, kolejlerin ve üniversitelerin internet sitelerine bakabilirsiniz. Burada listelenmemiş burs programlarını eğitim kurumlarının websitelerinde bulabilirsiniz.

  • Hükümetler, vakıflar ve diğer kuruluşlar tarafından sunulan bir dizi burs programı bulunmaktadır. Türkiye’deki öğrencilere sunulan burslar olup olmadığını öğrenmek için Eğitim Bakanlığınıza, yerel British Council ofisine veya öğretmeninize danışabilirsiniz. Örnek olarak birkaç global program verilebilir: Chevening UK hükümet bursları, Commonwealth Bursları, Erasmus Bursları ve Royal Society hibeleri

  • 2012 yılında İngiltere’nin bağımsız okullarında eğitim gören öğrencilerin yaklaşık %33’ü finansal destek aldı. Arama yapmak için Bağımsız Okullar Yıllığında Burs Arama aracı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  • Uyruğunuza bağlı olarak İngiltere hükümetinden kredi veya finansal destek alma hakkınız olabilir. Daha fazla bilgi için UKCISA’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • Lisansüstü Bursları ve Burs Programları gibi internet sitelerinde lisansüstü öğrenci programlarını bulabilirsiniz.

Türkiye'deki kurumların vermiş olduğu burslar

TÜBİTAK

TÜBİTAK yurt dışında doktora yapmak isteyen öğrencilere yönelik yeni bir burs programı başlattı. Program kapsamında yıllık 60 bin dolara kadar burs verilecek. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın vermiş olduğu bursun duyuruları sonbaharda yapılacaktır. Duyuruları takip etmek için Milli Eğitim Bakanlığı'nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Giderlerin değerlendirilmesi

Finansal destek olsa bile bazı giderleri kendi başınıza karşılamanız  gerekebilir. Bunlar seyahat, konaklama veya kurs ücretinin bir kısmı olabilir Aldığınız finansal desteğe dahil olan ve olmayan giderleri araştırın.

Finansal güçlükler

Finansal destek bulmak için doğru zaman eğitim programına kayıt olmadan önce araştırmaktır. Özellikle de akademik yılın ortasında finansman bulmak oldukça zor olabilir.

Finansal güçlükler yaşıyorsanız, tavsiye için UKCISA’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.