Müzik

Musicians on stage at the at the Midsummer Magic Tour at Lincoln Castle

İngiltere’de herkes müzik tutkunudur. Bu ulusal bir tutku ve bağlılıktır. Bu durum dünyanın en iyi müziklerinden bazılarının üretilmesine yardımcı olmuştur.

İngiltere’de pop, rock ve danstan klasik, halk, metal, jazz ve daha birçok farklı müzik dalına kadar her gün yüzlerce canlı müzik etkinliği bulacaksınız.

Müzik gösterileri ve konserler

Canlı müziğin tadını çıkarmanın en iyi – ve en ekonomik – yolu bir pubda canlı müzik dinlemektir. Canlı müzik gösterileri publarda veya küçük salonlarda gerçekleştirilen küçük konserlerdir. Birçoğuna katılım ücretsizdir veya çok düşük bir ücret talep edilir. Canlı müzik ortamları gelecek vaat eden grupları dinlemek için mükemmel yerlerdir. Kim bilir, belki de geleceğin Radiohead’ini veya Adele’ini izliyor olabilirsiniz!

Ünlü grupların verdiği konserler ve klasik müzik konserleri ise genellikle çok amaçlı konser salonlarında, futbol stadyumlarında veya tiyatro salonlarında gerçekleştirilir. Öğrenci Birliğiniz de konserler düzenleyebilir.

Ne gibi olanaklar olduğunu görmek için kampüsünüzün çevresindeki ilan panolarına veya yerel gazeteye bir göz atın.

Müzik festivalleri

Müzik festivalleri İngiltere’de çok popülerdir. İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da yüzlercesi var.

Bazılar şehirlerde gerçekleştirilirken, bazıları ise yaz aylarında kırsal bölgelerde gerçekleştirilir ve kamp alanları hazırlanır.

Bazı önerilerimizi aşağıda bulabilirsiniz. Bazı festival biletleri pahalı olabilir, fakat ücretsiz veya bilet fiyatı çok düşük olan yüzlerce daha küçük etkinlik gerçekleştirilir. Ne gibi etkinlikler olduğunu görmek için yerel gazetenize göz atın.

Rock, dans, techno ve pop

 • BBC Radio 1 big weekend (her yıl farklı bir yerde düzenlenir)
  Radio 1 İngiltere’deki en popüler radyo istasyonlarından biri. Bu 3 günlük partide en büyük pop sanatçılarından bazılarını canlı olarak izleyebilirsiniz.

 • Glastonbury, Somerset, İngiltere (Haziran)
  yaklaşık 180.000 kişinin katıldığı büyük bir etkinliktir. Muhteşem Somerset kırsal bölgesinde bir çiftlikte düzenlenen konserde ünlü rock ve dans gruplarını ve garip şekilde mükemmel eserlere sahip yeni grupları dinleyebilirsiniz.

 • T in the Park, Kinross-shire, İskoçya (Temmuz)
  Göllere yakın bir bölgede gerçekleştirilen bu hafta sonu festivali İskoç müzik hayranları için olmazsa olmazdır.

 • Latitude, Suffolk, İngiltere (Temmuz)
  Bu festival daha çok müzik ve aynı zamanda komedi ve sanat için gelen sakin bir kalabalığı çeker.

 • Green man, Brecon Beacons, Galler (Ağustos) 
  Göz alıcı Black Dağları’nda gerçekleştirilen bu samimi festival mükemmel müzik, mükemmel vakit ve mükemmel eğlenceye öncülük eden 10 yıllık bir geleneğe sahip.

 • Belsonic, Belfast, Kuzey İrlanda (Ağustos)
  Dans, techno ve rock müziği bir araya getiren bu festivalde Belfast’ı keşfedebilir ve sevdiğiniz sanatçıları görebilirsiniz.

Dünya müziği, halk ve klasik müzik

 • Celtic Connections, Glasgow, İskoçya (Ocak–Şubat)
  Dünyanın her yerinden yetenekli İskoç sanatçıların katıldığı bir kış müzik festivali.

 • Celtic fusion, Castlewellan, Kuzey İrlanda (Haziran)
  Tutkulu Kelt müzik, şarkı ve dans gelenekleri kutlanır.

 • WOMAD, Wiltshire, İngiltere (Temmuz)
  Müzik, Sanat ve Dans Dünyası festivali dünyanın her yerinden gelen en iyi müzisyenleri ve sanatçıları görmek için eşsiz bir şans.

 • Cambridge folk festival, Cambridge, İngiltere (Temmuz)
  İngiltere'den ve İrlanda’dan gelen en iyi geleneksel halk sanatçılarını dinleyin Bluegrass, gospel, cajun, zydeco, jazz, world, klezmer ve ceilidh gibi türler yer almaktadır.

 • Eisteddfod, Galler (Ağustos)
  Galler’deki en büyük sanat etkinliği ve Avrupa’nın en büyük ve en eski kültürel festivallerinden biri olan bu festivalde Galler dilinde şarkılar dinleme şansı bulabilirsiniz.

 • BBC Proms, çeşitli konumlar (Temmuz–Eylül)
  119 yaşındaki dünyanın en büyük klasik müzik festivalidir. Sekiz hafta boyunca orkestralar ve sanatçılar şöleni yaşanır.

Daha fazlası

Canlı müzik, konserler ve festivaller hakkında daha fazla bilgi için VisitBritain veya Discover Northern Ireland internet sitelerinizi ziyaret edebilirsiniz.