Müzeler ve galeriler

Exterior of the Wellcome Trust gallery in London

İngiltere göz alıcı müzeler ve sanat galerileriyle doludur…ve güzel haber ise bunların birçoğuna giriş ücretsizdir! Bazı önerilerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Müzeler ve tarih

İngiltere’nin kuzeyinde ve orta kısımlarında bölgenin çeşitli müzeleri arasından tarihe bir pencere açabilirsiniz. Dudley’de bulunan Black Country Living Museum’da yüzlerce yıl önce İngiltere’de yaşamın nasıl olduğunu görebilirsiniz.  Ve York’ta bulunan Jorvik Viking Centre‘da Viking yaşamını görebilir, dinleyebilir – ve koklayabilirsiniz!

İskoçya’da, The National Museum’da ülkenin etkileyici tarihini ve National Museum of Cardiff’te Galler’in geçmişini keşfedebilirsiniz.

Güneye doğru gidildiğinde Londra’da bulunan The British Museum Afrika, Orta Doğu, Antik Mısır ve Asya’dan getirilmiş 2 milyondan fazla obje ile dünyanın en ünlü eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Diğer popüler Londra müzeleri arasında Natural History Museum ve Science Museum yer alır.

Kuzey İrlanda’da Titanic Belfast‘i ziyaret edin. Bu dünya çapında ün kazanmış müze yolcu gemisinin inşa edildiği yerde bulunuyor.

Sanat galerileri

Londra’da bulunan Tate Modern ve National Gallery İngiltere’nin en ünlü sanat merkezlerinden ikisi. Tate büyük ilgi gören gösterilere ev sahipliği yapıyor ve etkileyici bir koleksiyona sahip, National Gallery ise 13. – 19. yüzyıllar arasındaki resimlere ev sahipliği yapıyor.

İskoçya’da Glasgow’da bulunan Kelvingrove Art Gallery‘i ziyaret edin. Yıllar içinde galeri Glasgow yaşamından İtalyan eskizlerine kadar çok farklı gösterilere ev sahipliği yaptı.

Kuzey İrlanda’da Salford’da bulunan Lowry‘i deneyin. Modern ve çağdaş sanatlarda uzmanlaşan galeri fotoğrafçılık, tasarım ve baskı gibi farklı alanlarda sergiler açıyor.

Daha fazlası

İngiltere’nin müzeleri ve galerileri hakkında daha fazla bilgi için VisitBritain veya Discover Northern Ireland internet sitelerinizi ziyaret edebilirsiniz.