Arkadaş edinme

Two young women in front of the National Gallery in Trafalgar Square, London

İngiltere’de eğitim almayı planlıyorsanız, çok heyecanlı olabilirsiniz… ve aynı zamanda arkadaş edinme konusunda biraz endişeli olabilirsiniz.

Endişelenmeyin, sizin gibi hisseden birçok öğrenci olacak ve kısa süre içinde birçok arkadaş edineceksiniz.

İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’den gelen birçok öğrenci eğitimleri için vatanlarını terk etmekte ve ailelerinden uzakta yaşamakta. Sizin gibi, onlar da dönemin ilk gününde yeni bir şehre geliyor ve arkadaş edinmek için can atıyor olacaklar. Ayrıca kampüsünüzde başka ülkelerden de gelen birçok uluslararası öğrenci olabilir.

Herkesin yeni olması gerçekten sizi birbirinize bağlayan ortak bir nokta olabilir. Umut ediyoruz ki sizinle birlikte yeni evinizi keşfetmek isteyen birçok insan bulacaksınız.

Aşağıdaki ‘aradaki buzları eritmenize’ ve arkadaş edinmenize yardımcı olacak bazı fikirler bulabilirsiniz:

 • Sosyal öğrenci guruplarına katılın
  Her yıl İngiltere’ye bir okulda, kolejde veya üniversitede eğitim almak için 200 ülkeden 500.000 uluslararası öğrenci ve İngilizce dil kurslarına katılmak için 600.000 öğrenci geliyor. Uluslararası öğrencilerin adapte olmasına yardımcı olmak için birçok okul, kolej ve üniversite partiler, pub bilgi yarışmaları, film geceleri ve geziler düzenleyen uluslararası bir birliğe sahip. Bunlara katılmak dünyanın her yerinden arkadaşlar edinmek için mükemmel bir yol.

Fakat İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan öğrencilerden de arkadaş edinmeyi unutmayın! Bu, yerel topluma alışmanız açısından size gerçekten çok faydalı olabilir.

 • Bir hobi edinin
  Dağcılık, satranç veya fotoğrafçılık gibi bir hobiyi denemek ister misiniz? Belki de daha çok futbol, resim veya dans seviyorsunuz? Yeni bir hobi edinmek sizinle aynı ilgi alanlarını paylaşan yeni arkadaşlar edinmek için mükemmel bir yol. Birçok İngiliz okulunda, kolejinde ve üniversitesinde sayısız spor ve sanat grubu var. Ne gibi olanaklar olduğunu görmek için kampüsünüzün çevresindeki ilan panolarına bir göz atın.

Ayrıca yaşadığınız kasabada da bir şeyler bulabilirsiniz – yerel gazeteye veya internete göz atın.

 • Ev arkadaşlarınızla arkadaşlık kurun
  İngiltere’de birçok öğrenci yurtlarda veya özel bir evde birlikte yaşama seçeneğini tercih ediyor. Birbirinizi tanımak için birlikte yemek yapmayı, bir kafeye gitmeyi veya film izlemeyi önerebilirsiniz.

İngilizce dil eğitimi alan birçok öğrenci, yerel halkla tanışmanın bir başka mükemmel yolu olan aile yanında konaklama seçeneği ile İngiliz ailelerle birlikte yaşıyor.

 • İngiliz bir aile ile bir hafta sonu geçirin
  HOST uluslararası öğrencileri İngiliz ailelerle birleştiren, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Aile yanında bir gün, bir hafta sonu ve hatta Noel boyunca kalabilirsiniz!

Yerli İngilizleri tanımak ve yaşam biçimlerini deneyimlemek için bu mükemmel bir fırsat. Katılmak için 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor. HOST ziyaretleri ücretsiz, ancak HOST’a başvuru ücreti olarak £42.30 ödemeniz gerekiyor. Daha fazla bilgi için internet sitelerini ziyaret edin.

 • Arkadaş canlısı olun!
  Arkadaş edinmenin en iyi yolu tabi ki… arkadaş canlısı olmak. Ders sonunda neden yanınızda oturan kişiyle bir sohbet başlatmayasınız? Veya Öğrenci Birliği kafesinde akranlarınızdan çevre hakkında neden tavsiye almayasınız? Çok kısa zamanda umuyoruz ki çok fazla arkadaşınız olacaktır.