Ev arkadaşlarınızla yaşam

Four young students having breakfast at an outdoor table

Diğer öğrencilerle birlikte yaşamak İngiliz öğrenci hayatının önemli bir kısmını oluşturur. İster bir yurtta isterseniz de paylaşımlı bir evde kalın, bu, eğlenmek ve ömür boyu sürecek arkadaşlıklar edinmek için mükemmel bir yoldur.

Fakat başka insanların alışkanlıklarına, gürültüsüne ve dağınıklığına alışmak sinir bozucu olabilir. İşte size uyumlu bir öğrenci evi için önemli ipuçları.

Ev işleri konusunda anlayışlı olun

Bir öğrenci evindeki en büyük tartışma nedenlerinden biri temizlik ve düzendir. Bazı insanlar evlerinin pırıl pırıl olmasını sever. Bazıları ise hayatın, sonu gelmeyen temizlik işleri için çok kısa olduğunu düşünür.

Felsefeniz ne olursa olsun, ev arkadaşlarınızın düşüncelerine saygı gösterin ve kendi dağınıklığınızı toparlayın. Banyo ve salon gibi ortak alanların temizliği için işlerin herkese adil bir şekilde paylaştırıldığı bir iş planı çıkarabilirsiniz.

Birbirinizin huzur ve sessizlik ihtiyacına saygı gösterin

İnsanlar gürültü hakkında çok güçlü duygular besleyebilir. Biri uyumaya veya ders çalışmaya çalışıyorsa ve çok fazla gürültü varsa, bu durum çok büyük bir strese neden olabilir.

Düzen sağlamak için en iyisi ev arkadaşlarınıza huzura ve sessizliğe ihtiyaç duyduklarında saygı göstermektir; örneğin, müziğin ve televizyonun sesinin çok yüksek olmadığından emin olun… ve ne olursa olsun, yarın ev arkadaşlarınızdan birinin sınavı varsa o gece evde parti düzenlemeyin!

Ev arkadaşlarınız sizin için çok gürültülü ise, samimi bir şekilde daha sessiz olmalarını isteyin – sizi rahatsız ettiklerinin farkında olmayabilirler. Gürültü yapmakta ısrar ederlerse, kendileriyle örneğin saat 23:00 ile 08:00 arasında yüksek sesle müzik dinlememek gibi bazı katı kurallar konulması hakkında konuşabilirsiniz.

Bunu kabul etmiyorlarsa, okulunuzdaki, kolejinizdeki veya üniversitenizdeki öğrenci destek ofisi ile görüşün. Size bir çözüm bulmanız konusunda yardımcı olabilirler.

Banyoyu ‘işgal etmeyin’!

İşgal etmek paylaşmamak anlamına gelir. Herkes banyoda kişisel bakımı için zaman harcamayı sever, fakat hepinizin aynı saatte dersi varsa, bu durum gerginliğe neden olabilir. Sabahları, ev arkadaşlarınızın ne zaman banyoyu kullanacaklarını sorabilir ve kimsenin geç kalmaması için herkesin hızlı bir şekilde girip çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İngilizce Konuşmak

Dilinizi konuşan öğrencilerle kalıyorsanız, anadilinizde sohbet etmek harika bir şeydir. Fakat ev arkadaşlarınızın bazıları dilinizi konuşmuyorsa, kendilerini dışlanmış hissedebilirler. Hepiniz bir aradayken İngilizce konuşmak herkesin sohbete katılmasını sağlar… ve bu dil becerilerinizi geliştirmek adına sizin için daha iyidir!

Birlikte bütçe çıkarmak

Paylaşımlı bir evde tuvalet kağıdı ve temizlik maddeleri gibi ev için belirli ürünlere para harcamanız gerekebilir. Bunun için bir ev kumbarası edinmek faydalı olacaktır. Kumbarada herkesin eşit miktarda katkıda bulunduğu ortak malzemeler için gerekli parayı biriktirebilirsiniz.

Paylaşmanız gereken faturalar varsa – doğal gaz, su veya elektrik – bunları nasıl organize edeceğinize birlikte karar verin. Maliyetleri eşit bir şekilde bölebilir ve bir kişi gönüllü olarak ödemelerin yapılmasını sağlayabilir.

Konuşarak halledin

Herkes olumlu bir öğrenci deneyimi yaşamak ister. Sizi üzen bir şey varsa, ev arkadaşlarınızla bir araya gelin ve sorunu çözmek için samimi bir şekilde konuşun. Sizden farklı fikirlere veya alışkanlıklara sahip kişilerle yaşıyor olabilirsiniz, bu yüzden bakış açılarını anlamaya çalışın.

Birlikte eğlenin

Son olarak, uyum sağlamanın en iyi yolu birlikte eğlenmektir! Birlikte neden yemek yapmayasınız, puba gitmeyesiniz veya film izlemeyesiniz? Veya birinin doğum günü geldiğinde, kutlama yapmaya ne dersiniz? Birlikte eğlenmek bağ kurmanıza yardımcı olacaktır.