Home » Eğitim seçenekleriniz » Yatılı okullar » Yatılı okullar – İngiltere’de yatılı bir okulda hayat

Yatılı okullar – İngiltere’de yatılı bir okulda hayat

Boys' boarding house snooker table at St Bees School in Cumbria

Akademik yıl nedir?

İngiltere’deki okullarda üç dönem bulunur. Her okul dönemlerin başlangıç ve bitiş tarihini kendileri belirler, dolayısıyla bu tarihler değişkenlik gösterebilir. Fakat genel olarak şöyledir:

  • Güz dönemi: Eylülden Aralık ortasına kadar sürer. Güz döneminin dönem arası tatili Ekim ayının sonunda bir ya da iki haftadır.

  • Bahar dönemi: Ocak başından Paskalya’ya kadar sürer . Bahar döneminin dönem arası tatili Şubat ayında bir haftadır.

  • Yaz dönemi: Paskalya’nın ardından Temmuz başına kadar sürer. Yaz döneminin dönem arası tatili Mayıs sonunda bir haftadır.

Okul tatilleri sırasında ne olur?

Uzun yaz tatillerinde( Temmuz başından Eylül başına kadar sürer) ve Noel tatillerinde (Aralık ortasından Ocak başına kadar) çoğu yatılı okul kapalıdır ve öğrenciler ailelerinin veya velilerinin yanına evlerine döner. Ancak bazı okullar bu dönemde dil dersleri düzenleyebilir.

Daha kısa olan dönem arası tatillerinde bazı okullar açık kalır. Normal dersleriniz olmaz – sonuçta bu sizin tatiliniz! – ama çalışanlar tarafından gözetilirsiniz, aktivite ve etkinliklerde de yer alabilirsiniz.

Çoğu okul sömestr tatilinde kapalıdır. Evinize dönemiyorsanız, bir gözetmen ile birlikte kalmanız gerekir. Bu kişi İngiltere’de size bakabilecek sorumlu yetişkindir. Yatılı okulunuz size bir gözetmen bulmanızda yardımcı olabilir.

Konaklama nasıldır?

Bir yatılı okulda, diğer öğrenciler ile birlikte yurtlarda kalırsınız – her okulda birkaç tane yurt bulunur. Kızlar ve erkekler ayrı yerlerde kalırlar.

Her yurtta en az bir tane okulda yaşayan yurt görevlisi bulunur. Size bakmakla ve ihtiyaçlarınızı karşılamakla yükümlüdürler. Genellikle yurt görevlileri okuldaki öğretmenlerden oluşur.

Genç olan yatılı öğrenciler büyük olasılıkla bir yatak odasını veya altı kişiliğe kadar olan bir öğrenci yurdunu paylaşırlar. Her yatılı öğrencinin fotoğraflarıyla kişiselleştirebileceği, eşyalarını koymak için kilitlenebilir bir dolap ve gardropla kendine ait bir alanı olur. Bu şekilde bir paylaşım çok eğlenceli olabilir – her gece sabaha kadar oda arkadaşlarınızla oyun oynayarak ve sohbet ederek uyanık kalmak isteyebilirsiniz; ama ertesi gün olan derslerinizi unutmayın!

Daha büyük olan öğrencilerin genellikle kendilerine ait özel yatak odaları olur veya diğer bir öğrenciyle bir oda paylaşırlar. Kendinize ait özel banyonuz ve çamaşır yıkama olanaklarınız da olabilir.

Çoğu yurt dinlenebileceğiniz, sosyalleşebileceğiniz ve diğer öğrenci arkadaşlarınızla birlikte televizyon izleyebileceğiniz rahat ortak alanlara sahiptir. Bazılarında atıştırmalıklar hazırlayabileceğiniz küçük mutfaklar da bulunur.

Yemekler nasıldır?

İyi yemek, mutluluk kadar sağlık açısından da çok önemlidir. İngiltere’deki yatılı okullar yemeklerinin sağlıklı ve lezzetli olması için çok fazla çaba harcarlar.

Kahvaltıda pişmiş bir yemek, tost, mısır gevreği, yulaf lapası veya taze meyve yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinde, sıcak yemeklerden, salatalardan ve vejeteryan yemeklerden, ilginç tatlılardan ve taze meyvelerden oluşan nefis bir yemek çeşitliliği olması muhtemeldir. Akşam yemeğinde de öğle yemeğindekilere benzer seçeneklerle, aynı derecede kaliteli ve çeşitli yemeklerin olması muhtemeldir.

Çoğu okul vejeteryanlara iyi olanaklar sağlar. Eğer öğrencilerin helal gıda veya kaşer yemesi gerekiyorsa veya herhangi bir gıdaya alerjisi varsa okulun tekliflerini öğrenmek için okulla konuşur. Daha fazla ayrıntılı bilgi için Yiyecek ve içecek başlıklı yazımıza bakın.

Eğer bir okulu ziyaret ediyorsanız, öğrencilerine yemekler hakkında ne düşündüklerini sorun, onlar size doğruyu söylerler!