Home » Neden İngiltere’de eğitim? » Kendinizi evinizde hissedin

Kendinizi evinizde hissedin

Trafalgar Square, London

İngiltere her ülkeden, kültürden ve inançtan gelen insanları kucaklayan bir ülkedir.

2012 yılında, İngiltere’ye eğitim için 200 ülkeden 500.000’den fazla uluslararası öğrenci ve İngilizce dil kurslarına katılmak için 600.000 öğrenci gelmiştir. İngiltere’de öğrenci olarak dünyanın her yerinden farklı insanlarla tanışacak ve birçok farklı kültür hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Birçok okul, kolej ve üniversite kendinizi evinizde hissetmenizi sağlamak için uluslararası topluluklara sahip olup İngiltere’de geçirdiğiniz süre boyunca size destek sağlayacaktır. Bu topluluklar partiler, pubda oynanan bilgi oyunları, film geceleri ve yerel turistik bölgelere geziler gibi etkinlikler düzenlemektedir, böylece diğer uluslararası öğrencilerle çok kolay arkadaşlıklar kuracaksınız.

İngiltere tüm büyük dinlerin uygulandığı ve kabul edildiği çok dinli bir toplumdur. Hıristiyanlık en yaygın din olup bunu İslam, Hinduizm, Sihizm, Yahudilik ve Budizm takip ederken, nüfusun yaklaşık dörtte biri herhangi bir dine inanmamaktadır. Büyük kasabalarda ve şehirlerde kiliseler, camiler, tapınaklar, sinagoglar, gurdwaralar ve başka ibadethaneler göreceksiniz, böylece ülkenizde düzenli olarak ibadet ediyorsanız, bunu İngiltere’de devam ettirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Din bölümüne bakınız

İngiltere güçlü bir lezbiyen, eşcinsel, biseksüel ve transseksüel (LGBT) topluluğuna sahiptir. Yetişkin öğrenciler için okullarda, kolejlerde ve üniversitelerde arkadaşlık ve destek bulabileceğiniz LGBT toplulukları bulunmaktadır. İngiltere’de cinsel yönelim nedeniyle ayrımcılık yapmak yasalara aykırıdır ve birçok uluslararası LGBT öğrenci İngiltere’de haklarına saygı duyulacağı anlayışı ile eğitim görmektedir. Daha fazla bilgi için Lezbiyen, eşscinsel ve transseksüel İngiltere bölümüne bakınız.

İngiltere’de engelli ve özel eğitim ihtiyaçları olan öğrenciler için birçok destek bulunmaktadır. Birçoğu genel okullara, kolejlere ve üniversitelere kaydolmaktadır, fakat aynı zamanda ek desteğe ihtiyaç duyan çocuklar ve yetişkinler için özel eğitim merkezleri de bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için Engellilik ve özel eğitim ihtiyaçları bölümüne bakınız.

Okulunuzda, kolejinizde veya üniversitenizde öğrencilerin refahı için çalışan bir öğrenci sosyal hizmetler memuru ve büyük olasılıkla da bir uluslararası öğrenci memuru bulunacaktır. Bu memurlar size kişisel sorunlarınız hakkında tavsiyede bulunmak için oradadır. İlk geldiğinizde yerleşmenize yardımcı olacak birçok kurum aynı zamanda oryantasyon programları düzenlemektedir, böylece yeni kampüsünüzü ve şehrinizi tanımaya ve arkadaşlar edinmeye başlayabilirsiniz. Yatılı okullarda, daha küçük yaştaki öğrencilerle ‘yurt ebeveynleri’, sürekli yurtta kalan bir hemşire ve bir sınıf öğretmeni ilgilenecektir.

İngiliz hükümeti uluslararası öğrencileri davet etmektedir ve düzenlenebilecek öğrenci vizesi sayısı üzerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci İngiltere’de çalışmak için vize almaktadır. Vizeler bölümünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz, ayrıca vize başvuru süreci İngiltere Sınır Dairesi’nin internet sitesinde açıklanmıştır.