Tarih ve miras

Castle and tower house of Dunbeath on a Scottish Highland peninsula

Antik anıtlar, yıkılmış kaleler, tarihi köyler – İngiltere’de eğitim size tarih sevginizi beslemek için bir şans sunar.

Ziyaret edilebilecek çok fazla yer vardır ve bunların birçoğu ücretsizdir ya da öğrencilere indirimler sunmaktadır. Tarihe yolculuk yapmak için önerebileceğimiz bazı yolları aşağıda bulabilirsiniz.

Sanayinin doğuşu

Sanayi Devriminin İngiltere’de başladığını biliyor muydunuz? 18. ve 19. yüzyıllarda İngiltere dökümhaneleri ve pamuklu dokuma fabrikaları ile ünlüydü ve birçok önemli sanayi tesisi bugün hala görülebilir. The Iron Bridge Gorge Museum, Blists Hill Victorian Town ve Coalbrookdale Museum of Iron tümü o tarihlerde hayatın nasıl olduğu hakkında harika izlenimler veriyor.

Diğer popüler sanayi müzeleri arasında Swansea’da bulunan National Waterfront Museum ve Londra’da bulunan Science Museum yer alıyor.

Yazarların izleri

İngiliz yazarlar yüzyıllar boyunca okuyucularına eserler sundu. En önemli yazarlarımızın birçoğunun evi hala ayakta ve her yıl çok sayıda ziyaretçisini ağırlıyor.

Stratford-on-Avon’da William Shakespeare’in doğduğu yeri ziyaret edebilir ve yeni restorasyondan geçirilmiş Royal Shakespeare Theatre'da oyunlarından birini izleyebilirsiniz.

Dumfries’da bulunan İskoç şair Robert Burns’ün evi ve Somerset’te bulunan İngiliz Romantik şair Samuel Taylor Coleridge’in kulübesi ile birlikte Narnia Günlükleri’nin yazarı CS Lewis ile ilişkili Belfast’ta bulunan bir dizi bina gezilebilir.

İngiliz edebi eserlerine ilham kaynağı olmuş veya bu eserlerde kullanılmış yerler popülerdir. Lake District manzarası Beatrix Potter’in etkileyici çocuk kitapları yazmasına ilham kaynağı olurken, Yorkshire’ın vahşi ve sarp arazisi sonsuza kadar Brontë kardeşlerle ilişkilendirilecektir.

Ayrıca Harry Potter hayranları da Edinburgh’un eski kasabasında sihirli Potter turuna çıkabilir.

Kaleler ve görkemli tarihi evler

Masalsı binalar ve göz alıcı manzaraları ile İngiltere bir mitler ve efsaneler ülkesidir. İngiltere’nin her yerinde birçoğu ziyaretçilere açık kaleler, tarihi binalar ve malikaneler bulunmaktadır.

Derbyshire’da bulunan Chatsworth House beş yüzyıldır sanat eserlerini saklamak ve sergilemek için kullanılmış pastoral bir tarihi binadır. Boyalı holünde dolaşabilir, güzel yerlerini keşfedebilir veya sadece sanat koleksiyonlarına hayran kalabilirsiniz.

Kuzey Galler sahilinde bulunan Caernarfon Castle bir Dünya Mirası Yeridir ve Anglesey Adası’nda bulunan göz alıcı Beaumaris Castle’dan sadece 13 mil uzaklıktadır.

Kraliyet hayranları için Kraliçe’nin dinlenme yeri Norfolk’da bulunan güzel Sandringham House 1862 yılından beri kraliyet sarayı olarak kullanılmaktadır.

Enniskillen Castle Kuzey İrlanda’da Lough Erne’nin yanında durur. 18. yüzyılda kışla olarak kullanılmış olup günümüzde Inniskillings Müzesi ve Fermanagh County müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

İskoçya’da, Edinburgh Castle kalesini veya nefes kesici manzaralar için Loch Ness sahilindeki Urquhart Castle kalesini ziyaret edin.

Taş devri

Binlerce yıllık geçmişi ile İngiltere’nin mirası Taş Devrinden günümüze kadar uzanmaktadır. Bu tarihi Kent’te bulunan Lullingstone Villa gibi İngiltere’nin bazı antik ve en iyi korunmuş yerlerini ziyaret ederek araştırabilirsiniz.

Ayrıca İskoçya’nın kuzeyine doğru Skaill Körfezi’nin dramatik beyaz sahilinde bulunan neolitik çağa ait Skara Brae’yi ziyaret edebilirsiniz.

Hızla akıp giden binlerce yıl ve Belfast'ın Freskoları şehrin renkli ve canlı duvar reklamları ile çatışıyor.

Daha fazlası

İngiltere’de tarih ve miras hakkında daha fazla bilgi için VisitBritain veya Discover Northern Ireland internet sitelerinizi ziyaret edebilirsiniz.