Home » Eğitim seçenekleriniz » Yüksek Öğrenim » Yüksek Öğrenim – Üniversiteler ve kolejler

Yüksek Öğrenim – Üniversiteler ve kolejler

Couple at theSainsbury's Centre Of Visual Arts at the University of East Anglia in Norwich

İngiltere’deki çoğu yüksek öğrenim programı üniversiteler tarafından sunulur; fakat kolejlerde, uzman sanat kurumlarında, işletme okullarında ve ziraat kolejlerinde de yapılan birçok program vardır.

Saygın bir üniversite veya kolej seçimi

İngiltere, yüksek kalitede ve çok saygı duyulan yüksek öğrenim programları sağlaması nedeniyle hak edilen uluslararası bir saygınlığa sahiptir. Bir program seçerken, seçeceğiniz eğitim kurumunun İngiltere hükümetinin ve eğitim sektörünün belirlediği katı standartlara uyan, saygın bir üniversite veya kolej olduğundan emin olun.

Lütfen daha fazla detay için www.gov.uk/recognised-uk-degrees sitesine bakın.

Tanınmış ve listelenmiş bu üniversite ve kolejler, öğretim, olanaklar, akademik eğitim ve öğrenci ilişkilerinin en iyi düzeyde olduğundan emin olmak üzere zorunlu ve düzenli incelemelere tabi tutulurlar.

“En iyi” üniversite ve kolejleri bulmak

Çoğu uluslararası öğrenci kendilerine İngiltere’deki en iyi okulları, kolejleri ve üniversiteleri önermemizi ister. İngiltere hükümetinin yüksek öğrenim üniversiteleri ve kolejleri için bir sıralama sistemi yoktur. Birçok bağımsız sıralama sistemi vardır. Bunlar yararlı olabilir; fakat hikayenin sadece bir kısmını söylediklerini de aklınızda tutun.

Sizin için doğru olan eğitim merkezini bulmanız için birçok farklı kaynağa başvurmanızı öneriyoruz. Örneğin; bir kurumun nasıl performans gösterdiğini araştırmayı şu konular üzerinden yapabilirsiniz:

  • Öğrenci memnuniyeti
  • Kariyer olanakları
  • Öğrenciye sunulan hizmetler
  • Ücret
  • Öğretim standartları vs.

Aşağıdaki internet siteleri size her üniversitenin ve kolejin neler sunduğu hakkında daha iyi fikir verir:

  • Unistats İngiltere’nin her yerinden üniversite ve kolej derslerine ait bilgileri aramanızı ve karşılaştırmanızı sağlar. Unistats’i önceki öğrencilerin bir eğitim programı hakkında ne düşündüğünü veya yaklaşık ücretini ve programı tamamlayan öğrencilerin ne gibi işlere veya ileri eğitimlere devam ettiğini öğrenmek için kullanabilirsiniz.

  • QAA, tanınmış ve listelenmiş tüm İngiliz yüksek eğitim kurumları hakkındaki yorumları yönetir, öğretim kalitelerini, imkanlarını ve akademik eğitimini değerlendirir. Her kurumun nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için internet sitelerine bakın.

  • The Research Assessment Exercise (2014’te the Research Assessment Framework olarak değişecektir) İngiltere’deki üniversite ve kolejleri akademik araştırma kaliteleri yönünden değerlendirir. Değerlendirmede yer alan her eğitim kurumu hakkındaki raporlar için internet sitelerini ziyaret edin.

Vizeler

Uyruğunuza göre, İngiltere’de okumak için bir vizeye ihtiyacınız olabilir. Vizeye ihtiyacınız olup olmadığını buradan öğrenebilirsiniz. Eğer vizeye ihtiyacınız varsa, İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) tarafından onaylanmış bir okulda, kolejde veya üniversitede okumalısınız.