Home » Eğitim seçenekleriniz » Yüksek Öğrenim » Yüksek Öğrenim – Eğitim Programları ve Yeterlilikler

Yüksek Öğrenim – Eğitim Programları ve Yeterlilikler

Close-up of art textbooks on a desk

İngiltere'deki üniversite ve kolejler dünya çapında işverenlerin ve akademisyenlerin saygı duyduğu niteliklere ulaştıran binlerce mükemmel ders sunar. İngiltere yükseköğrenim yeterliliklerini düşündüğünüzde, lisans ve lisanüstü derecelerini, MBA’leri, ve doktoraları düşünebilirsiniz. Ayrıca çok daha farklı çeşitleri de vardır.

Lisans seviyesinde sunulan başlıca yeterlikler:

 • Lisans Diploması: Bir konuyla ilgili tam bir anlayış kazanmanıza yardımcı olmak için dizayn edilmiş akademik çalışmadır. Genellikle tam zamanlı olarak üç senede bitirilebilir (bazı durumlarda dört). Değişik derece çeşitleri vardır. Örneğin; Sanat Bakaloryası (BA), Fen Bakaloryası (BSc), Eğitim Bakaloryası (BEd) ve Mühendislik Bakaloryası (BEng).

Diplomalar Mezuniyet diploması veya Onur diploması olarak sınıflandırılır, bu üniversiteler ve kolejler arasında farklılık gösterebilir. ‘Mezuniyet’ veya ‘sınıflandırılmamış’ diploma genellikle, eğer bir öğrenci tam derece programını bitirmişse fakat üçüncü derece onur diploması almayı hak edecek yeterlilikte gerekli geçişleri başaramamışsa verilir. İskoçya’da “mezuniyet” diploması genellikle üç yıllık tam zamanlı programlardır ve “onur” diploması da genelde dört yıllıktır.

 • Önlisans Diploması: Onur derecesinin ilk iki yılının dengi olarak tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak okunabilir ve ilgili konuda bir işverenin yürüttüğü iş odaklı öğrenmeyle bütünleşmiş akademik çalışmadan oluşur. Tek başına bir yeterlilik olarak okunabileceği gibi bitirince bir onur derecesinin son senesine de geçilebilir.

 • Yüksek Eğitim Diploması: İki yıllık, tam zamanlı DipHE programları normalde bir lisansın ilk iki senesine eşittir ve genelde ilgili bir alanda lisansın üçüncü yılına geçiş için kullanılır. Akademik de olabilir; fakat asıl olarak hemşirelik ve sosyal hizmet gibi belli bir meslekle veya işle bağlantılıdır.

 • Yüksek Eğitim Sertifikası: Belli bir işe, mesleğe ya da akademik çalışmaya odaklanabilir. Tam onur diplomasının ilk yılına eşit olarak ileri eğitimde kazanılabilecek bir yeterliğin en temel seviyesidir ve üniversite seviyesinde başarılı bir biçimde okuyabileceğinizi gösterir. Üniversite seviyesinde başarılı bir biçimde okuma güvenini kazanmanızı, kariyer değiştirmenizi, şuanki kariyerinizde gelişmenizi veya ek bir eğitimle önlisans diploması, DipHE veya tam onur diploması kazanmanızı sağlamak için CertHE’yi kullanabilirsiniz.

 • Ulusal Yüksek Öğrenim Diploması (HND): İki yıllık, yüksek notlarla tamamlanırsa üçüncü yıla geçilebilen diplomadır.

Lisansüstü seviyesinde sunulan başlıca yeterlikler şunlardır:

 • Yüksek lisans diplomaları. Bir yüksek lisans derecesi belli bir konuda bilginizi ilerletme veya lisans çalışmalarınızda kazandığınız becerilerle, tamamen bambaşka bir alana yönelme olanağı sunar. Bir yüksek lisans derecesi belli bir çalışma alanında, başarıyla daha yüksek seviyede uzmanlık gösteren bireylere verilen akademik yeterliktir. Neredeyse her konuda çalışabilirsiniz; fakat başlıca iki yüksek lisans tipi vardır: öğretim ve araştırma.

 • MBA programları. Bir İşletme Yüksek Lisansı (MBA) derecesi, uluslararası alanda tanınan, size başarılı bir işletme kariyeri için gerekli becerileri kazandıran bir yeterliktir. MBA programları iş hukuku ve stratejisi, operasyonel ve stratejik yönetim, pazarlama, pazar araştırma, finans ve muhasebe, bilişim sistemleri, insan kaynakları yönetimi, liderlik, girişimcilik ve uluslararası ticaret konularını kapsar.

 • Doktora. Bir doktora programı (PhD/DPhil), bir öğrencinin elde edebileceği en yüksek akademik seviyedir. Bu dereceler çok talep görür ve çoğunlukla akademide kariyere öncülük eder. Doktora programlarına bir lisans seviyesinde en az 2:1 sonucunu elde eden öğrenciler başvurabilir. Şart olmasa da, doktora öncesinin bir yüksek lisans programı okuması olağandır.

 • Lisansüstü diplomalar ve yeterlikler. Lisans programının ardından okumaya devam etmek isteyenler için birçok seçenek mevcuttur. Lisansüstü sertifikalar ve diplomalar öğrencilerin yeni bir şey okumalarını ya da ilk derecelerinde kazanmış oldukları beceri ve bilgiler üstüne gelişmelerini sağlar.

 • Profesyonel ve mesleki yeterlikler. Bir profesyonel veya mesleki yeterlilik genellikle belli işlerin gerektirdiği nitelikleri kazanmak veya becerileri geliştirmek için yapılır. Çoğu ilk elden iş deneyimleme fırsatını vererek uygulamalı eğitim içerir.

 • Conversion programları. Bir conversion programı genelikle ilk yeterliğinin ardından bölüm değiştirmek isteyen ve iş pazarına kendini daha iyi hazırlamak isteyen mezunlar tarafından yapılan mesleki lisansüstü yeterliliktir.

Uygulamalı lisansüstü programları birçok sınıf projesi, sınav ve/veya ders değerlendirmesini kapsar. Araştırma lisansüstü programları genellikle iki veya üç yıllık olup belli bir alanda derinlemesine bir çalışmayı kapsar. Yaptığınız araştırmayı daha sonra tez veya deneme şeklinde yazarak rapor edersiniz.

Alanlar ve modüller

Çoğu yükseköğrenim programının “modüler” bir yapısı vardır. Yani, birçok farklı alandan modüller veya çalışma birimleri seçerek kişiselleştirmiş bir program kurabilirsiniz. Örneğin, İngiliz edebiyatı okuyorsanız, ilk yıl Bilim kurgu konusunda bir modül ve Kısa öyküler konusunda bir modül seçebilirsiniz.

Eğer birden fazla alana ilgiliyseniz, programınızın bir parçası olarak bir kombinasyon üzerine okuyabilirsiniz, örneğin; İngiliz edebiyatı ve psikoloji. Çoğunlukla, her alan için ne kadar zaman harcamak isteyeceğinize karar verebilirsiniz.  “Joint” iki alanın eşit derecede okunduğu anlamına gelir (50/50), “anadal/yandal” zamanın genellikle %75/%25 şeklinde harcandığı anlamına gelir.

İş Deneyimi

Bazı programlar sektörde, örneğin; bir şirket, vakıf veya devlet dairesinde, bir yıl çalışmayı içerir. Bu çoğunlukla bir programın üçüncü yılında, HND’nin ikinci yılında olur. İşverene bağlı olarak tam zamanlı ve paralı olabilir. Bunun amacı sizin yüksek öğreniminizi tamamladıktan sonra yapmayı düşünebileceğiniz bir iş alanında değerli bir deneyim kazanmanız ve iş dünyasını tanımanızdır. Başvurmadan önce bunu yapabilmeniz için gerekli olan vize durumunuzu kontrol edin.

Eğitim yöntemleri

Çoğu tam zamanlı lisans programı üç yıllıktır (İskoçya’da genelde dört yıl). Tam zamanlı lisansüstü programlar bir yıldan başlayarak daha uzun süreli olabilir.

Yarı zamanlı programlar, dersleriniz arasında çalışabilmeniz veya daha rahat bir şekilde öğrenebilmeniz için normalde daha uzun bir dönemde yapılır. Yarı zamanlı programlar için belirlenmiş bir uzunluk yoktur, programdan programa değişir. İngiltere’de okumak için vizeye ihtiyacınız varsa, lütfen yarı zamanlı programda okuyabilmenizi sağlayan göç durumunuzu www.ukba.homeoffice.gov.uk adlı siteden kontrol edin.

İngiltere’de bir kampüste okumanın yanı sıra İngiltere dışında okumayı da seçebilirsiniz. Örneğin; uzaktan eğitimle veya bir İngiltere denizaşırı kampüsüne katılarak. İngiltere yeterliği için çalışın... İngiltere  dışındayken makalemizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Akademik yıl

İngiltere’de standart olan akademik yıl Eylül’de veya Ekim’de başlar ve Haziran veya Temmuz’a kadar devam eder. Ancak, bazı programlar daha esnektir ve daha fazla başlangıç tarihi sunar.