Home » Eğitim seçenekleriniz » Yüksek Öğrenim » Yüksek Öğrenim – Ücretler ve burslar

Yüksek Öğrenim – Ücretler ve burslar

Profile view of students writing at desks

Ücretler

Eğitiminize başlamadan önce, ücretleri ve eğitiminizi nasıl finanse edeceğinizi ayrıntılı düşünün.

İngiltere'deki lisans ve lisansüstü programlar genelde diğer ülkelere nazaran daha kısadır, bu da okul ücretleri ve yaşam giderlerinin düşük olmasına yardımcı olur. Çoğu tam zamanlı lisans programı üç yıllıktır (İskoçya’da genelde dört yıl). Tam zamanlı lisansüstü programlar bir yıldan başlayarak daha uzun süreli olabilir.

İngiltere’de yüksek öğretim derslerinin okul ücretleri İngiliz öğrenciler veya Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ve İsviçre vatandaşı olan öğrenciler için genellikle yıllık £3,000 ve £9,000 arasındadır. EEA dışındaki bir ülkeden gelirseniz, uluslararası ücretleri ödersiniz. Tam maliyet nerede ne okuyacağınıza göre değişir.

Eğitim programları arasında ücret karşılaştırması yapın, her ücrete nelerin dahil olduğuna (ve nelerin olmadığına) dikkatle bakın. Örneğin; bazı kurumlar sizden kitaplar, eğitim malzemeleri, muayeneler vs. için ek ücret isteyebilir. Eğitim ücretlerinin neleri içerdiğini her kurumun internet sitesinde bulabilirsiniz; fakat bulamazsanız onlara sormaktan çekinmeyin.

Bütçe planlaması yaparken, ek ücretleri şunlara göre düşünebilirsiniz:

  • İngiltere’ye seyahat etmek

  • Konaklama

  • Yemek

  • Günlük yaşam giderleri

  • İngiltere’de seyahat ve çevreyi görme

  • Sağlık ve seyahat sigortası.

Bütçe planlaması konusunda tavsiyeler için Para bölümümüze bakın.

Burslar

İngiltere’deki yüksek öğrenim programları için birçok iyi burs ve mali destek programları vardır. Talep yüksek olabilir; fakat nelerin mevcut olduğuna bakmakta yarar vardır.

Daha fazla bilgi için Burslar ve mali destek makalemize bakın.