Sağlık

Lancaster University

İngiltere’deki National Health Service (NHS) tıbbi bakım, diş sağlığı ve başka sağlık hizmetleri sunmaktadır. Birçok NHS hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır, ancak bazı hizmetler için düşük bir ücret alınabilir.

NHS ile tedavi olabilir miyim?

 NHS-Ulusal Sağlık Hizmetleri uluslararası öğrenciler de dahil olmak üzere herkes için ücretsizdir:

 • Bazı acil tedaviler (takip tedavisi hariç)
 • Aile planlama hizmetleri
 • Bazı bulaşıcı hastalıklarda tanı ve tedavi
 • Zorunlu psikiyatrik tedavi

Diğer ücretsiz veya devlet tarafından ödenen NHS hizmetlerini alabilmek için belirli koşulları karşılamanız gerekir. Bu, uyruğunuz/göçmenlik durumunuz, kursun süresi ve eğitim aldığınız yer (örneğin İskoçya’da farklı kurallar uygulanmaktadır) gibi faktörlere bağlıdır.

Tüm NHS hizmetlerinden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenmek için  İngiltere Uluslararası Öğrenci İşleri Konseyi (UK Council for International Student Affairs) internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık sigortası

NHS hizmeti alma hakkınız yoksa, ülkenizi terk etmeden önce özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. NHS hizmeti alma hakkınız olsa da sağlık sigortası yaptırmanız tavsiye edilir (bazı NHS hizmetleri için bekleme süresi çok uzun olabilir).

İhtiyaç anında faydalanabilmek için sigortalı olduğunuzdan emin olun. Okulunuzdan, kolejinizden veya üniversitenizden tavsiye alın – öğrenciler için özel olarak düzenlenmiş poliçeler sunabilirler.

Seyahatin planlanması

 • İngiltere’ye seyahat edebilmeniz için tüberküloz, tetanoz, çocuk felci, difteri, menenjit C ve kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) gibi hastalıklara karşı aşı olduğunuzu gösteren sağlık raporları istenebilir. Tüberküloz (TB) riski yüksek bir bölgeden geliyorsanız, akciğer röntgeni de gerekebilir.

Ülkenizdeki İngiltere Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na hangi aşıları olmanız gerektiğini sorabilirsiniz. Sağlıkla ilgili bir kursa katılıyorsanız, okulunuza, kolejinize veya üniversitenize özel aşı şartları olup olmadığını sorun. Zorunlu olmasa bile, sağlık açısından bu aşıları kendiniz olmak isteyebilirsiniz.

Size en yakın İngiltere Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ofisini bulmak için FCO (Foreign and Commonwealth Office) internet sitesini ziyaret edin. İngiltere’ye gelirken yanınızda bu raporların kopyalarını getirmeyi unutmayın – vize kontrolünden geçerken bunları göstermeniz gerekebilir.

 • Tıbbi tedaviden geçiyorsanız, önceden ciddi sağlık sorunlarınız varsa veya engelli kaydınız varsa, ne gibi olanaklar sunduklarını öğrenmek için kaydolmadan önce okulunuz, kolejiniz veya üniversiteniz ile görüşün.

  İngiltere’ye gelirken yanınızda reçetelerinizi ve durumunuzu, ihtiyaç duyduğunuz tedaviyi ve ilaçları ve İngiltere’de eğitim aldığınız süre boyunca ihtiyacınız olacak yardımla ilgili ayrıntıları içeren bir doktor yazısı/raporu (muhtemelen İngilizceye çevrilmiş) getirin.
   
 • Tüm Avrupa Ekonomik Bölgesi ülkeleri vatandaşları ve aileleri İngiltere’ye gelmeden önce Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) almalıdır. Bu kart, kart sahibinin ve ailesinin NHS hizmetlerinden faydalanmasını sağlar. Daha fazla bilgi için European Commission'ın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.
   
 • Seyahate çıkarken yanınızda hangi ilaçları alabileceğiniz ve gümrükten neleri geçirebileceğiniz hakkında seyahat acentenizle görüşün.

Daha fazlası

Aşağıdaki konularda daha detaylı tavsiye almak için UKCISA’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: :

 • NHS ve özel sağlık hizmetleri
 • Doktor ve diş hekimi kaydı
 • Sağlık sigortası
 • Acil durumlarda müdahale
 • Kendi sağlığınıza bakma

Devam ettiğiniz eğitim kurumu size bir doktor, diş hekimi ve başka bir sağlık hizmeti bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca tesislerinde bir hemşire bulunabilir. Ne gibi destekler sunduklarını sorun.