Home » Eğitiminizden sonra » Yola çıkış için hazırlık » İngiltere’den ayrılmadan önce yapılması gerekenler

İngiltere’den ayrılmadan önce yapılması gerekenler

Two young adults sitting in an airport departure hall

İngiltere’de eğitiminizi tamamlamak heyecan verici fakat aynı zamanda yorucu ve duygusal açıdan yoğun bir zaman olabilir.

Bir yandan zamanınızın büyük kısmını sınavlar ve ödevler alırken bir yandan da belki bir işe veya daha fazla eğitim almak için okullara başvurarak geleceğiniz için hazırlanmaya başlamanız gerekir (?!) diğer yandan da valizinizi hazırlamaya ve İngiltere’deki arkadaşlarınıza güle güle demeye başlamanız gerekir.

Eğer bu işlemlere daha erken,başlarsanız stresten kurtulabilirsiniz. İşte size bazı ipuçları.

 • Ülkeden ayrılırken ödemeniz gereken bazı ek masraflar olabilir. Eve dönüş için uçak biletiniz muhtemelen en büyük gideriniz olacaktır, fakat eşyalarınızı kargo ile evinize gönderme masrafını da unutmayın. Ayrıca, mezuniyet törenine katılacaksanız, cüppe kiralama, resmi fotoğrafları satın alma ve bir baloya veya partiye gitme masrafları da ortaya çıkabilir. Ödemeniz gereken tüm faturaları ödediğinizden ve ödemeli abonelikleri iptal ettirdiğinizden emin olun.

 • Doktorunuza, diş hekiminize, bankanıza ve akademik bölümünüze ülkeden ayrıldığınızı bildirin – bunu mümkün olduğu kadar erken yapmaya çalışın. Bazı durumlarda, bazı resmi evrak işleri veya prosedürler gerçekleştirmeniz gerekebilir. Polis Kaydı Belgeniz varsa, ayrılmadan önce polisi bilgilendirmeniz gerekir. Öğrenci danışmanınıza danışabilirsiniz.

 • Konaklama ile ilgili olarak yurdunuza veya ev sahibinize ülkeden ayrıldığınızı bildirin. Depozitonuzu size iade etmeden önce hasar kontrolü gerçekleştireceklerdir. Birçok sözleşmede yurda veya ev sahibine ayrılmadan birkaç gün, hafta veya ay önce haber vermeniz gerektiği belirtilir. Sözleşmenizde bildirim süresi belirtilmiş olmalıdır.

 • Belediye vergisi ödüyorsanız (bkz. gov.uk internet sitesi ) belediyenize ülkeden ayrıldığınızı bildirin.

 • Fatura (doğalgaz, elektrik, su, vb.) ödüyorsanız, ayrıca ilgili kurumlarla önceden iletişime geçin. Bu kurumlara mülkü terk ettiğiniz tarihi bildirin ve son sayaç okumasının alınması için bir randevu ayarlayın. Ardından son bir fatura alacaksınız.

 • Otomobil vergisi, TV lisansı, telefon hattı kiralama, seyahat kartları, faturalar ve belediye vergisi gibi ödemeler için kapsadıkları süre bitmeden önce ülkeden ayrılıyorsanız paranızı iade alabilirsiniz. Bunu öğrenmek için ilgili kurumlarla iletişime geçin.

 • İngiltere’de çalışıyor ve gelir vergisi ödüyorsanız, vergi iadesi hakkınız olabilir. Gelir vergisi veya ulusal sigorta iadesi talebinde nasıl bulunabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için Her Majesty’s Revenue and Customs ofisi ile iletişime geçin.

 • Eğer son zamanlarda (ülkeden ayrılma tarihinizden önceki 3 ay içinde) Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkenize götürmek için İngiltere’den bazı ürünler satın aldıysanız, KDV Perakende İhracat Programı kapsamında bir miktar Katma Değer Vergisi (KDV) iade talebinde bulunabilirsiniz. Daha fazla bilgiyi KDV iadeleri sitesinde bulabilirsiniz.

 • Yer bulmak ve en uygun ücretlere uçak bileti satın alabilmek için erken rezervasyon yaptırın. Biletinizi internetten veya uzman öğrenci seyahat acentelerinden alın ve en iyi fiyatı bulmak için karşılaştırma yapın.

 • Eğitiminiz sırasında birçok eşya biriktirmiş olabilirsiniz. Hava yolu şirketlerinde bagaj için boyut ve ağırlık sınırları vardır. Fazla bagaj masraflı olabileceği için yanınıza ne kadar bagaj alabileceğinizi öğrenin. Bagajınızı demiryolu veya gemi ile ülkenize göndermek daha ucuz olabilir, fakat iyi bir üne sahip bir şirket seçtiğinizden emin olun. Arkadaşlarınızdan veya öğrenci danışmanınızdan tavsiyeler alın veya British Association of Removers veya British International Freight Association ile iletişime geçin.

 • Arkadaşlarınıza, Mezunlar derneğinize ve katıldığınız diğer topluluklara bir yazışma adresi vermek isteyebilirsiniz. Ayrıca İngiltere’ye adınıza gelen postaları ülkenizdeki adresinize yönlendirmek için Royal Mail Redirection Service e-başvuruda bulunabilirsiniz. Bu hizmet ücretlidir.

 • Ülkenizden uzun süre ayrı kaldıysanız, ülkenize geri döndüğünüzde kendinizden bir parça kaybolmuş gibi hissedebilirsiniz. Örneğin İngiltere’deki eğitiminiz sırasında çok fazla değiştiğinizi görebilirsiniz, fakat arkadaşlarınız ve aileniz sizden giderken nasılsanız ülkenize döndüğünüzde de tam olarak aynı kalmanızı bekleyebilir. Aynı şekilde, sizin gibi arkadaşlarınız ve aileniz de değişmiş olabilir. Ters kültür şokunun nasıl üstesinden gelinebileceği ile ilgili tavsiyeler almak için UK Council for International Student Affairs (UKCISA) internet sitesini ziyaret edin.

İngiltere’deki eğitim programınızdan ayrılmak için yapmanız gereken hazırlıklar hakkında daha fazla tavsiye için UKCISA internet sitesini ziyaret edin.