Yiyecek ve içecek

Group of friends eating fish and chips at an outdoor cafe

Bir zamanlar İngiltere hafif yemek, haşlanmış sebze ve kurutulmuş gıdalarıyla ünlüydü.

Artık bunların hepsi değişti. Son yıllarda İngiltere'de iki nedenden dolayı tam bir yemek devrimi oldu.

İlk olarak, önde gelen besin uzmanları, şefler ve medya tarafından yol gösterilen ve hükümetin sağlık farkındalığı kampanyası ile desteklenen sağlıklı yemeğe doğru gerçek bir yönlenme oldu.

İkincisi, turizm ve göçmenlik sayesinde insanlar uluslararası mutfağı keşfetti… o kadar ki artık İngiltere’nin favori yemeği köri!

Hiç kuşkusuz bazı bölgelerde hala fast food zincirleri ve ‘sağlıksız yemek’ satan restoranlar bulabilirsiniz, ancak İngiltere’deki restoranlar artık dünyanın en iyileriyle yarışıyor ve buralarda üstün kalitede, sağlıklı besinler arasından seçim yapabilirsiniz.

Burada İngiltere’deki yiyecek ve içecekler hakkında bazı ipuçları bulabilirsiniz.

 • İngiltere’de evlerde mutfak musluğundan güvenle su içebilirsiniz (musluğun yanında aksini belirten bir etiket yoksa). İstiyorsanız şişelenmiş maden suyu satın alabilirsiniz, fakat birçok insan musluk suyu içmektedir.

 • İngiltere'de vejetaryen ve vegan yemekleri çok popülerdir. Burada 3 ila 4 milyon vejetaryen olduğu tahmin edilmektedir. İngiltere'deki süpermarketlerde ve alışveriş merkezlerinde vejetaryen ve vegan yemekleri yaygın olarak bulunmaktadır. Genellikle küçük restoranlar bile en azından bir vejetaryen yemeği sunmaktadır.

 • Hayvan hakları konusunda endişe ediyorsanız, daha merhametli şekilde yetiştirilen hayvanlardan elde edilen et, balık ve yumurta satan birçok İngiliz marketi bulabilirsiniz – örneğin RSPCA Freedom Food etiketi hayvanların ahırda rahatça dolaşması için daha fazla alan sağlandığını onaylarken, ‘açık alanda yemlenen’ ve ‘dışarıda beslenen’ terimleri hayvanların ayrıca dışarıda temiz hava alabildikleri anlamına gelir.

  Bu tür et ve balık ürünleri sunan restoranları ve kafeleri bulmak güç olabilir. Bu tarz ürünler bulunuyor fakat satan yerleri  aramanız gerekebilir. İnternette araştırabilir veya yerli halka sorabilirsiniz.

 • Helal ve kaşer diyetler için büyük kasabalarda ve şehirlerde bu tür gıdalarda uzmanlaşmış uluslararası marketler ve restoranlar bulabilirsiniz. Daha küçük kasabalarda, özel marketler az sayıdadır, fakat gittiğiniz her yerde genellikle çok farklı türde et, balık ve vejetaryen gıda bulabilirsiniz.

 • Gıda alerjiniz varsa (örneğin fındık) birçok market ve restoran sormanız halinde size özel alternatifler sunacaktır.  İngiltere’deki birçok gıdanın ambalajında net bir şekilde etiketler bulunmaktadır, böylece gıdanın içeriğini ve besin değerlerini kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Okulunuz, kolejiniz veya üniversiteniz yemek hizmeti sunuyorsa, mutlaka alerjileriniz hakkında bilgi verin.

 • Yemek pişirmek için pirinç, erişte, makarna ve baharat gibi temel gıdaları çok uzakta aramanıza gerek yok. Birçok süpermarket ve market bunları satmaktadır. Ayrıca birçok büyük kasabada ve şehirde özel bir bölgeden gelen gıdalara ayrılmış özel uluslararası marketler bulabilirsiniz.

 • Okulunuz, kolejiniz veya üniversitenizde bir kantin veya kafe varsa, bunlar da helal, kaşer, vejetaryen, gıda alerjileri ve diğer diyetler için yemekler sunmalıdır. Fakat bu konuyla ilgileniyorsanız kaydolmadan önce bunu araştırmak iyi bir fikir olacaktır.

 • Sağlıklı yemek için birçok gıda ambalajında kalori, yağ, tuz ve şeker içeriği belirtilir ve yapay katkı maddeleri varsa, bilinçli seçimler yapabilirsiniz.

 • Organik gıdalara (pestisit ve yapay kimyasal katkı maddeleri kullanılmadan üretilen gıdalar) ilgi duyuyorsanız, bunları büyük süpermarketlerde ve özel marketlerde bulabilirsiniz.

 • Dışarıda yemek yemek her zaman pahalı olmak zorunda değil. Birçok kafe ve restoran öğrenciler için indirimler sunmaktadır. ‘Açılış’ fiyatlarını arayın – restoranın henüz çok yoğun olmadığı zamanlarda bu fiyatlar üzerinden yemek yiyebilirsiniz.

Geleneksel İngiliz spesiyalleri ve yemekleri

İngiltere’de kaldığınız süre boyunca yerel spesiyallerden bazılarını denemek iyi bir fikir olabilir.

 • Uzun sahili ile İngiltere mükemmel çeşitlilikte taze balık ve deniz ürünlerine sahiptir. Füme somon ve midye özellikle lezzetlidir.

 • Et sevenler için İngiltere’nin sulu yeşil çimenleri sığır ve kuzu etinin en yüksek kalitede olmasını sağlamaktadır.

 • İngiliz peynirleri de bir spesiyaldir. Stilton, Çedar ve Shropshire blue... ve hatta dünyanın resmi olarak kokulu peynirlerinden biri olan Stinking Bishop gibi peynir çeşitlerini deneyin!

 • İçecek konusunda buradaki insanlar tam bir çay hayranıdır. Birçoğu çayı demlendikten sonra çayına süt katar.

Yiyecek olarak aşağıdaki favori yemekleri deneyebilirsiniz:

 • Pazar rostosu: Bu geleneksel yemekte rosto et (sığır, domuz, tavuk veya kuzu gibi), rosto patates ve sebzelerle birlikte sunulur. Yorkshire pudingi gravy sosa batırıp deneyin.

 • İngiliz kahvaltısı: Pastırma, sosis, omlet veya yağda yumurta, tost, domates, haşlanmış fasulye ve mantar… İngiltere’de birçok insan her gün kızartma yemez – çok sağlıklı değil! - fakat kesinlikle lezzetliler. İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da da bölgesel farklılıklar görebilirsiniz.

 • Sütlü çay özellikle Devon ve Cornwall’da popülerdir. İçecek olarak sütlü İngiliz çayı ve yiyecek olarak kremalı ve reçelli çörekler (bir tür kek) bulunur.

 • Fish and chips İngiltere çapında tüm ailelerin favori yemeğidir. Beyaz balık (genellikle morina balığı, mezgit veya pisibalığı) özel bir karışım içinde pişirilir ve patates cipsi ve bezelye püresi ile servis edilir.

 • Tatlı: Ahududu reçeli, meyve, sos ve kremalı hafif bir pandispanya deneyin. Biraz kilo alabilirsiniz, fakat buna değer!