Sınavlar için ipuçları

Students at desks inside an exam hall

Şimdi ders çalışma zamanı. Sınavlar zor olabilir, fakat biraz hazırlık yaptığınızda endişelenmenize gerek kalmaz. İşte size en faydalı 10 ipucu.

1. Ders çalışmaya başlamadan önce, sınavın içeriği ve biçimi hakkında tam bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun. Öğretmeninizden sınavın kapsayabileceği konular ve sınavdan ne beklediği hakkında tavsiyeler isteyin.

2. Ders çalışmak için kendinize bol zaman ayırın ve ihtiyaç duyacağınız notlara veya kitaplara sahip olduğunuzdan emin olun. Bu şekilde kendinize olan güveniniz artacaktır.

3. Öğretmenlerinizden eski sınav kağıtlarını isteyin ve gerçek sınavdan önce bunlara yanıt vererek pratik yapın. Bu, sınavda sizden ne beklendiği hakkında size bir fikir verecektir.

4. Kendinizi fazla yormayın. Çok fazla çalışırsanız, kendiniz tüketme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Uykunuzu yeterince alın, dinlenmeye ve rahatlamaya zaman ayırın. Sınavlar yeteneklerinizi göstermeniz için bir şanstır, fakat sağlığınız ve mutluluğunuz daha önemlidir.

5. Yeterince besleyici besin alın ve bol bol egzersiz yapın. Bu, hem rahatlamanıza yardımcı olacak hem de beyin gücünüzü artıracaktır.

6. ‘Etkin’ şekilde ders çalışın, örneğin sadece metni okumak yerine kısa notlar almaya veya önemli noktaları çıkarmaya çalışın. Bu düşüncelerinizi organize etmenize yardımcı olacaktır. Bir başka ipucu da kendinizi öğretmenizin yerine koyun ve konuyu bir öğrenciye açıklamanız gerektiğini düşünün veya diğer öğrencilerden size sorular sormasını isteyin.

7. Bilgi hırsızlığı başka birinin fikrini, eserini veya yanıtlarını alarak bunların kendinize ait olduğunu söylemenizdir – örnek olarak bir sınavda başkalarının yanıtını kopya çekmek, başka birinin yazmış olduğu bir tezi kullanmak veya başka birine ödevinizi yapması veya tezinizi hazırlaması için para ödemek verilebilir. İngiliz eğitim sisteminde bilgi hırsızlığı yasaktır. Bilgi hırsızlığı yaptığı tespit edilen kişiler ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalır. Neye izin verildiği ve verilmediği hakkında emin değilseniz, öğretmeninize sorun.

8. Kendinizi motive edin! Ders çalışırken birden her şey sadece eğitim almaktan daha ilginç hale gelebilir. İşlerin yolunda gitmesi için her gün hangi dersi çalışmanız gerektiğine karar verin ve belirli hedeflere ulaştığınızda, kendinizi ödüllendirin. Örneğin dört saat ders çalıştıktan sonra, en sevdiğiniz TV programını izleyebilirsiniz.

9. Sınavdan önceki gün yürüyüşe çıkarak veya arkadaşlarınızla buluşarak biraz gevşeyin. Umarız gece iyi bir uyku çekerseniz, fakat uyuyamazsanız, korkmayın! İnsan beyni mükemmel şeyler yapma kabiliyetine sahiptir, yorgunken bile.

10. Kendinizi fazla endişeli hissediyorsanız veya sınavlarınızda başarılı olmanızı engelleyebilecek sorunlarınız varsa (örneğin sağlık sorunları veya ailevi sorunlar gibi), öğretmeninizle veya öğrenci danışma merkeziyle konuşun. Bu, size yardımcı olabilir.

Sınav sonuçlarınızı açarken… sakin olun ve hayatınıza devam edin!

Umut ediyoruz ki sıkı çalışmanızın meyvesini ve istediğiniz sonuçları alacaksınız. Alamazsanız, bunun dünyanın sonu olmadığı konusunda sizi temin ederiz. Kendinizi bir süre üzgün hissedebilirsiniz, fakat her başarısızlığı bir başarıya dönüştürebilirsiniz.

Öğretmeninizle konuşun. Yeniden sınava girme veya başka bir dersten kredi alma şansınız olabilir. Yoksa da, bu durum sizin için yeni fırsatların kapısını açabilir – örneğin yeni bir programa geçmeyi veya başka bir online programa başlamayı düşünebilirsiniz.

Hayatta en başarılı insanlar işler yolunda gitmediğinde ‘kendilerini toparlayabilen’ insanlardır. Tutkularınızın peşinden gitmek için her başarısızlığı bir şansa dönüştürebilirsiniz.