Kariyer edinme

Canary Wharf, London

Birçok öğrenci için eğitim programının tamamlanması çalışma dünyasına giriş anlamına gelir. Bu çok heyecanlı bir dönem ve hayalinizdeki kariyere başlamak, sevdiğiniz şeyi yapmak için bir şans olabilir.

Ancak, iş aramak ve görüşmelere hazırlanmak zor olabilir ve bu konuda bazı pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki ipuçlarımıza bir göz atın.

Yardım ve tavsiye

 • İngiltere National Careers Service internet sitesi kariyer planlamanızdan, CV’nizi yazma, iş arama ve görüşmeye hazırlanmaya kadar her konuda bilgi sunan mükemmel bir kaynak. Benzer şekilde İngiltere’nin resmi mezunlar için kariyer internet sitesi Prospects de mükemmel kariyer tavsiyelerinde bulunmakta ve iş olanaklarını yayınlamaktadır.

  Bu iki internet sitesi öncelikli olarak İngiltere’deki kariyer fırsatlarına odaklıdır, fakat verdikleri tavsiyelerin birçoğu tüm dünyada geçerlidir ve aynı zamanda uluslararası kariyer hakkında da bazı bilgiler vermektedirler, böylece başka ülkelerde iş başvurusu yapıyor olsanız bile bu sitelere bir göz atmanızda fayda vardır.
   
 • Kişisel tavsiyeler için okulunuz, kolejiniz veya üniversitenizde bir Kariyer Danışmanı bulunabilir. Bu danışmanlar size ne gibi bir kariyerin hoşunuza gidebileceğini ve ne gibi becerilere ve deneyimlere ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca iş arama konusunda da size yardımcı olabilirler.

Vizeler

Mezun olduktan sonra İngiltere'de çalışmak istiyorsanız, uyruğunuza ve göçmenlik durumunuza bağlı olarak bunu yapmak için bir vizeye ihtiyacınız olabilir. Mezunlar için vize seçeneklerinin kısa bir özeti için Vizeler başlıklı sayfamızı ziyaret edin ve ardından daha fazla bilgi için UK Sınır Dairesi’nin (UKBA) internet sitesini ziyaret edin.

İş bulma

Eminiz Kariyer Danışmanınız veya yukarıda belirtilen internet siteleri nasıl iş bulabileceğiniz hakkında size birçok tavsiyede bulunacaktır. Ayrıca burada sizin için derlediğimiz birkaç ek ipucu daha bulabilirsiniz.

 • Mezun işe alım fuarlarına katılın ve bu fuarlarda sergi açan kuruluşlarla konuşmak için randevu alın.
   
 • Niteliklerinizi, becerilerinizi ve deneyiminizi başkalarına göstermek ve onlarla iletişime geçmek için LinkedIn gibi profesyonel ağlara katılın.
   
 • En son işler için işe alım internet sitelerine bakın.

Çalışmak istediğiniz bir kuruluş varsa, neden kendinizi geride tutasınız? Bu gibi kuruluşlara size uygun bir açık pozisyon olup olmadığını sormak için kısaca ne gibi özellikleriniz olduğunu özetleyen dikkat çekici bir giriş yazısı ile birlikte CV’nizi gönderebilirsiniz.