Home » Eğitim seçenekleriniz » İngilizce Öğrenin » İngilizce Öğrenin – Programlar ve aranan şartlar

İngilizce Öğrenin – Programlar ve aranan şartlar

Teacher writing on a whiteboard in front of a class of teenagers

Sizin için en doğru programı seçin

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da binlerce İngilizce dil eğitim programı bulunmaktadır. Belki sadece eğlence olsun diye İngilizce öğrenmek istiyorsunuz? Belki de üniversiteye girmenize yardımcı olacak uluslarası düzeyde kabul gören bir nitelik kazanmak istiyorsunuz? Ya da belki iş İngilizcenizi geliştirmek istiyorsunuz?

Birleşik Krallık’ta aşağıdaki kriterlere göre kendinize en uygun programı seçme şansınız vardır:

  • Yaş grupları: Çocuklar, gençler ya da çeşitli yaşlardaki yetişkinler için özel olarak hazırlanmış programlar vardır.

  • Seviyeler: Başlangıç, orta ya da ileri seviye programları seçebilirsiniz.

  • İlgi alanları ve istekler: Genel İngilizce ya da belirli bir konu odaklı bir program seçebilirsiniz. Örneğin İngilizce öğretmeni olmak ya da iş İngilizcesi eğitimi almak istiyor olabilirsiniz. İngilizceyi tek başına okumanız da şart değil, turizm, moda, futbol ya da fen gibi başka bir bölümle de birleştirebilirsiniz.

Birleşik Krallık’ta ileri eğitim ya da yüksek öğrenime hazırlanma

Birleşik Krallık’ta ileri eğitim ya da yüksek öğrenim seviyesinde okumak için, eğitmenleri anlayabilmeniz ve dersleri başarılı bir şekilde takip edebilmeniz için İngilizcenizin iyi olması gerekir.

Eğer İngilizce anadiliniz değilse, birçok Birleşik Krallık okulu, koleji ya da üniversitesi, herhangi bir ileri ya da yüksek eğitim programına kaydolmadan önce İngilizce dil seviyenizi öğrenmek isteyecektir. Sizden aşağıdakilerden birini isteyebilirler:

  • Söz konusu okulun kendi İngilizce sınavına girmek

  • Bir İngilizce derecesine sahip olmak

  • Dil becerilerinizi geliştirmek için öncelikle bir hazırlık programına katılmak.

Her okul, kolej ya da üniversitenin kendi giriş şartları vardır. Eğer ilgilendiğiniz belirli bir eğitim programı varsa okul, kolej ya da üniversiteye e-posta atarak İngilizce dil şartlarını öğrenin ya da web sitelerini inceleyin.

Yetişkin öğrenciler için: ileri ya da yüksek eğitim programınız için eğer Tier 4 vizesi almanız gerekiyorsa, Tier 4 için İngilizce dil şartları hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen visit the UKBA website’a tıklayın.

Eğitim biçimleri

İngilizce dil programları yarı veya tam zamanlı olabilir. Tam zamanlı programlar genellikle haftada 15 ila 24 saat arasındadır. Bir günden bir yıla kadar her türlü uzunlukta bir program seçebilirsiniz.

Tatil ve seyahat programları yaz aylarında çok popülerdir (Haziran, Temmuz, Ağustos) ve eğitiminizi iş ya da okul hayatınıza göre ayarlamanıza olanak tanır.

İngilizce öğrenmenin en sosyal yolu bir sınıfta diğer öğrencilerle birlikte öğrenmektir ama daha kişisel bir deneyim için birebir eğitimi de seçebilirsiniz.

Birleşik Krallık’taki dil programlarının yanı sıra ülke dışında da bazı İngilizce dil eğitim merkezleri kuruldu. Bu konuda bilgi için Birleşik Krallık dışında Birleşik Krallık yeterliliği için eğitimi alın konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Akademik yıl

Birleşik Krallık'ta bir akademik yıl, okul, kolej ve üniversiteler için Eylül'de başlar ve Haziran veya Temmuz'a kadar devam eder.

İngilizce dil kursları çok daha esnektir. Eylül'de, Ocak'ta ve Temmuz'da başlayan dersler oldukça popülerdir, ancak birçok farklı seçenek de mevcuttur.