Home » Pratik tavsiyeler » Sağlık, güvenlik ve sosyal hizmetler » Engellilik ve özel eğitim ihtiyaçları

Engellilik ve özel eğitim ihtiyaçları

Young woman in a wheelchair using a laptop computer

İngiltere'de, birçok özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci veya engelli öğrenciler normal okullara, kolejlere ve üniversitelere gitmektedir. Genellikle iyi düzeyde bir destek sunulmaktadır – İngiltere’deki eğitim merkezleri herkesi kucaklayan yerler olmayı amaçlamaktadır. Ancak, hizmetler farklılık göstermektedir ve bazı güçlüklerle karşılaşma ihtimaliniz olabilir. .

Bazı öğrenciler, özel eğitim ihtiyacı olan ve engelli öğrenciler için özel olarak tasarlanmış okullara ve eğitim merkezlerine gitmektedir. Bunun nedeni, bu ortamlarda daha fazla destek aldıklarını veya normal eğitim merkezlerinin ihtiyaçlarını karşılayamadığını düşünmeleri olabilir.

Tavsiye ve destek

İngiltere’deki bir kursa kaydolmadan önce, seçtiğiniz okula, koleje veya üniversiteye ihtiyaçlarınızı tam olarak bildirmenizi tavsiye ederiz. Ne gibi destekler sunduklarını ve bunun için ödemeniz gereken bir ücret olup olmadığını sorun.

  • Birçok okul, kolej ve üniversite, binaları ve kampüsleri çevresinde tekerlekli sandalye yollarına sahiptir. Çoğu ulaşım imkanlarına sahip yurtlara da sahiptir. Ancak, bazı eski binalarda sorunlar yaşanabilir.
     
  • Sınavlarda fazladan süre ve dersleriniz için ek destek alabilirsiniz. Örneğin, görme engelliler alfabesi ile yazılmış metinlere ve ses kayıtlarına erişebilirsiniz veya dersler sırasında not tutanlardan yardım alabilirsiniz. Ses sistemleri ve ders notu fotokopileri yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bazı okullarda, kolejlerde ve üniversitelerde metin okuma teknolojisi, transkripsiyon hizmetleri ve büyütme yazılımı gibi bilgisayar yardım araçları bulunmaktadır.
     
  • İngiltere’deki işaret dili kullanıcıları genellikle İngilizce İşaret Dilini kullanmaktadır; başka bir dilin işaret diline ihtiyacınız varsa, bunun için bir ayarlama yapılıp yapılamayacağını sorun.
     
  • Okulunuz, kolejiniz veya üniversiteniz size engellilik danışmanı ve hatta gerekiyorsa bir doktor arasında düzenli görüşmeler düzenleyebilmelidir. Bunun mümkün olup olmadığını sorun.

İngiltere hakları

İngiltere’de kendinizi ayrımcılıktan koruma hakkına sahipsiniz. 2010 Eşitlik Yasası ve Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi haklarınızın verilmesine, korunmasına ve desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Daha fazla bilgi için gov.uk internet sitesine bakabilirsiniz.

İngiltere’deki engelli öğrenci hakları hakkında daha fazla bilgi için Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Destek organizasyonları

İngiltere’nin Ulusal Öğrenci Birliği’nin engellilik kampanyası İngiliz engelli öğrencilerin sesidir ve engelli öğrencilere her tür desteği sunmaktadır. Kampanya öğrencilerin ihtiyaç duydukları erişime sahip olmalarını sağlamak için kalite kontrol çalışmaları gerçekleştirmektedir. Dahil olabileceğiniz etkili bir ağdır.
United Kingdom Disabled People’s Council İngiltere’de yaşayan engellileri temsil etmektedir.

16 yaşına kadar olan öğrencilere sunulan Özel eğitim ihtiyacı olan genç öğrenciler için İngiltere desteği hakkında daha fazla bilgi edinmek için National Parent Partnership Network ile iletişime geçebilirsiniz.