Giyim

Two young women holding shopping bags on a street in London

İngiltere’de insanların resmi giysilerden rahat giysilere, değişik giysilerden geleneksel giysilere kadar çok farklı kıyafetler giydiğini göreceksiniz.

Okula giden çocuklar genellikle 16 yaşına kadar üniforma giyer. Daha büyük öğrenciler için İngiltere okulları, kolejleri ve üniversiteleri ne giyebileceğinizi seçebileceğiniz gayri resmi ortamlardır.

  • Dersler için öğrenciler kot, tişört, kazak ve elbise gibi rahat kıyafetler giyme eğilimindedir.

  • Bazı kurslar sağlık ve güvenlik için özel kıyafetler giymenizi gerekli görebilir. Örneğin bir bilim laboratuarında iken koruyucu gözlükler ve beyaz laboratuar önlüğü giymeniz gerekebilir. Neye ihtiyacınız olduğu ve bunları satın almanız gerekip gerekmediğini kurs merkezine sorun.

  • Partiler ve gece dışarı çıkarken insanlar rahat kotlardan göz alıcı kıyafetlere kadar çok farklı tarzlarda giyinmektedir.

  • Üniversite balosu gibi daha resmi bir etkinliğe giderken bir elbise veya takım elbise giymeniz gerekebilir. Resmi kıyafetleri yerel bir mağazadan veya terziden kiralayarak masraftan kaçınabilirsiniz. Emin olmadığınız durumlarda insanlara ne giymeniz gerektiğini sorabilirsiniz.

  • İngiltere’de hava durumu nadiren aşırı şiddetlidir, fakat hızla değişebilir. Sadece bir gün içinde sıcak gün ışığı, yağmur ve soğuk rüzgarı yaşayabilirsiniz. Tişört, kazak ve palto gibi kat kat giyinmek iyi bir fikir olacaktır. Bu şekilde, hava değiştikçe katları çıkarabilir veya geri giyebilirsiniz. Yanınızda şemsiye veya yağmurluk da taşıyabilirsiniz.

  • İngiltere çok kültürlü bir yerdir ve insanların baş örtüsü, kippah, türban, sari veya uzun etek gibi kültürlerine ve dinlerine uygun şekilde kıyafetler giymesi olağan bir durumdur. Büyük şehirlerde ve kasabalarda, özellikle Asya ve Orta Doğu kıyafetleri olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden gelen kıyafetleri satan özel mağazalar bulabilirsiniz.

  • Birçok İngiliz kasabası ve şehri her tarz ve bütçeye uygun kıyafetler satan birçok farklı mağazaya sahiptir. Lüks mağazaların yanı sıra birçok ikinci el ve eski kıyafet mağazaları bulunur. Bunlar pazarlık yapmak için mükemmel yerlerdir ve genellikle öğrenci bölgelerinde bulunur.

  • Birçok giysi mağazası geçerli bir National Union of Students (NUS) kartı veya International Student Identity kartı ile öğrenci indirimleri sunmaktadır.