Bütçe Planlama

Students buying a meal in a cafeteria

İngiltere’de eğitim için başvurmadan önce maliyetlerini karşılayabileceğinizden emin olmak için bunun size ne kadara mal olacağı hakkında kapsamlı bir araştırma ve plan yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Kurs ücretleri muhtemelen en yüksek gideriniz olacaktır. Buna ek olarak, günlük yaşam maliyetleriniz de olacaktır.

Yaşam maliyetlerinizi planlamanıza yardımcı olması için Uluslararası Öğrenci Bütçe Hesaplama Aracı’ndan yararlanabilirsiniz. Bu araç mükemmel bir kaynaktır. Aynı zamanda aşağıdakilerin de araştırılması önemlidir:

  • Kurs ücretine neler dahil: Kitaplar, kıyafet, ekipmanlar veya geziler için ekstra para ödemeniz gerekebilir. Detaylı bilgiyi kursu alacağınız eğitim kurumundan isteyebilirsiniz.

  • Konaklama ücretlerinize ne dahil: Okulunuzun, kolejinizin veya üniversitenizin sahip olduğu konaklama imkanlarının yemek, çamaşırhane, yatak, TV, internet erişimi vb. gibi olanakları kapsayıp kapsamadığını sorun. Kişiye öze konaklama için faturalar (doğal gaz, su ve elektrik), TV, yemek ve alışveriş ve muhtemel Belediye Vergisi gibi maliyetleri değerlendirin. Daha fazla bilgi için Konaklama bölümüne bakınız.

En iyi para tasarrufu ipuçları

  1. Ulusal Öğrenci Birliği Kartı’na ve Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı’na bakınız. Birçok mağazada, restoranda ve işyerinde mükemmel indirimler sunar.

  2. Otomatik ödeme talimatı, banka hesabınızdan başka bir şirkete her ay belirli bir tarihte doğrudan otomatik olarak yapılan ödemelerdir. Birçok şirket otomatik ödeme talimatı verildiğinde bazı indirimler sunmaktadır. Tasarruf sağlama yollarını araştırın.

  3. Okul kitapları ve malzemeler pahalı olabilir. Eğitiminiz için neyin gerekli olduğuna bakın. Ücretsiz kitapların bulunduğu kütüphanelere veya ikinci el kitap satışı için kampüsteki ilan panolarına bakabilirsiniz.

  4. Seyahat tasarrufu için İngiltere’de seyahat hakkındaki bölümümüzü okuyabilirsiniz.

  5. Gıda ve market alışverişini toplu yapmak genellikle daha ucuza gelir. Ayrıca süpermarketlerin yanı sıra daha ucuz fiyat için açık hava pazarlarını ve yerel dükkanları da deneyin. Ev arkadaşlarınızla kalıyorsanız, birlikte yemek pişirmeyi deneyin. Bu daha ekonomik ve daha eğlenceli olabilir!

  6. Birçok mağaza yılda en az iki defa ucuz fiyata ürünler satın alabileceğiniz indirim günleri düzenlemektedir. Alternatif olarak, düşük fiyata ikinci el kıyafet, kitap ve müzik satın almak için oturduğunuz mahalledeki yardım mağazalarına bakabilirsiniz.

  7. Eğitim kurumunuzdaki ‘Öğrenci Birliği’nize gidebilirsiniz. Bunlar genellikle öğrenciler için oldukça uygun fiyatlara hizmet sunan cafe, pub, kuaför, çamaşırhane ve seyahat acentesi önermektedir.

  8. Öğrenci indirimleri için Student Beans’in internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Finansal güçlükler

İngiltere'de finansal güçlükler yaşıyorsanız, lütfen tavsiye için İngiltere Uluslararası Öğrenci İlişkileri Konseyi (UK Council for International Student Affairs) internet sitesini ziyaret edin.