Home » Eğitim seçenekleriniz » Yatılı okullar » Yatılı okullar – Sağlık, güvenlik ve destek

Yatılı okullar – Sağlık, güvenlik ve destek

Two students talking and smiling with a teacher

Okul prosedürleri ve standartlar

Birleşik Krallık yatılı okulları öğrencilerinin rahatını ve sağlığını çok önemser – her yatılı okul devletin belirlediği katı standartlara uymalı ve devletin atadığı kurumlar tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen sıkı denetimlerden geçmelidir. (daha fazla bilgi edinmek için lütfen Yatılı Okullar – Birleşik Krallık’ta bir yatılı okul seçmek ve başvuru yapmak yazımızı okuyun).

Birleşik Krallık’ta çalışan tüm öğretmenler ve okul personeliOrtaya Çıkarma Servisi (DBS) adı verilen bir kontrolden de geçmek zorundadır. Bu denetimde adli dosyalara bakılarak, öğretmenlerin geçmişte çocukları tehlikeye atacak herhangi bir suç işleyip işlemediği kontrol edilir.

Güvende kalın

Birleşik Krallık genel olarak güvenli bir yer olsa da, kendinize dikkat etmeniz gerekir. Birleşik Krallık’a yolculuk etmeden önce Güvende Olma rehberimizi okumanızı tavsiye ederiz. Bu rehberde güvende kalmanız için birçok ipucu bulabilirsiniz.

Destek almak

Birleşik Krallık’ta olduğunuz süre zarfında herhangi bir sorununuz olursa, destek almak için danışabileceğiniz birçok kişi vardır.

  • Okul ebeveynleri görevleri size bakmak, sorunlarınızla ilgilenmek olan okul personelleridir… Ve tabii ki sizin onlara karşı saygılı ve anlayışlı davranıp davranmadığınıza da bakarlar! Ne zaman yardıma ihtiyaç duyarsanız, okul ebeveyninizi görmeye gidebilirsiniz. Birçok okul ebeveyni, aynı zamanda okulda öğretmenlik yapar. Çoğu okulda bir de rehber öğretmen bulunur. Görevleri size destek olup, tavsiye vermektir.
  • Öğretmenler size derslerinizde ilham vermek ve akademik destek sağlamak üzere oradadır. Derslerinizle ilgili herhangi bir endişeniz olursa, onlarla konuşmaktan çekinmeyin. Öğretmenleriniz mutlu olduğunuzdan ve derslerinizden yüksek verim aldığınızdan emin olmak isteyecektir.
  • Sağlık hizmetlerinin sağlanması için, birçok okulda bir sağlık merkezi ve okulda yaşayan bir hemşire bulunur. Gerektiği durumlarda, doktor, diş doktoru, ya da diğer tıbbi uzmanlarla görüşmeniz için ayarlamalar yaparlar. Birçok okul görevlisi de ilk yardım eğitimine sahiptir.
  • Birçok okulda yeni öğrenciler için ‘mentorluk’ programları bulunmaktadır. Bu programlar dahilinde bir süredir okulda bulunmuş olan başka bir öğrenciyle eşleştirilirsiniz. Konuşmak için akranınız olan birinin olması hayatı daha kolay hale getirebilir.
  • 16 yaşından küçük tüm uluslararası öğrencilerin bir koruyucusu olmak zorundadır. Bu kişi aniden hasta olduğunuzda, eve gitmediğiniz tatillerde, hafta sonlarında sizinle ilgilenebilecek, Birleşik Krallık’ta yaşayan sorumluluk sahibi bir yetişkin olmalıdır. Okullar bir koruyucu bulmanız için size yardımcı olabilir.

Daha fazla bilgi edinmek için, lütfen sitemizin Sağlık, güvenlik ve refah kısmını okuyun.