Home » Eğitim seçenekleriniz » Yatılı okullar » Yatılı okullar – İngiltere’de bir yatılı okul seçimi ve başvurusu

Yatılı okullar – İngiltere’de bir yatılı okul seçimi ve başvurusu

Girl in uniform looking at a laptop at Kent College in Canterbury

Okul seçimi

Okul seçerken kendinize şu soruları sormak isteyebilirsiniz:

  • Okul güvenli ve hoş bir bölgede mi?

  • Öğretim veya konaklama ücreti var mı? Ücretler neleri kapsıyor ve ne gibi ek ücretlerle karşılaşacağım?

  • Okul sınav sonuçlarında ve devletin denetlemelerinde iyi bir performans gösteriyor mu?

  • Okulun samimi bir atmosferi var mı?

  • İmkanlar iyi mi?

  • Okulun güçlü psikoloji rehberlik servisleri var mı?

  • Okul dersler ve aktivitelerle ilgili ihtiyaçlarımı karşılıyor mu?

Denetleme ve performans

Öğrencilerin eğitimleri ve barınmaları için, İngiltere’deki yatılı okullar İngiltere hükümeti ve diğer eğitim kurumları tarafından belirlenen katı kalite standartlarına uymak zorundadır. Bu standartlar eğitim, barınma, sosyal yardım, okulun sunduğu imkanlar ve daha birçok konuyu içerir.

Okulların bu standartlara uyduğunu kontrol etmek için, okullar barınmayla ilgili en az üç yılda bir, eğitimle ilgili ise altı yılda bir denetlenir. Hem barınma hem de eğitimle ilgili, belirlenmiş tarihlerde yapılan ziyaretler arasında, denetim kurumları yapılan şikayetleri değerlendirir.

Denetlemenin ardından, okullar performanslarına dair rapor alır. Bu raporları okulların internet sitelerinden veya aşağıdaki listede yer alan ilgili denetleme kurumuyla iletişime geçerek görebilirsiniz:

Her okul öğrencilerinin sınav sonuçlarını kendi internet sitesinde yayınlaması gerekir. Yukarıda listelenen internet sitelerinin çoğu sınav sonuçları ve akademik performanslarla ilgili bilgileri yayınlar.

Okul bulmak

Education UK internet sitesinde İngiltere’deki yüzlerce yatılı okul arasından arama yapabilirsiniz. Sadece sitenin en üstündeki Find my UK education aracından Yatılı Okullar’ı seçin ve bakmaya başlayın! Aramanızı konaklama türü, yaş aralığı, beslenme gereksinimleri veya dini gelenekler filtrelerini kullanarak daraltabilirsiniz.

Education UK internet sitesi İngiltere’deki çoğu yatılı okulu listeler; fakat hepsini listelemez (üzerinde çalışıyoruz). Saygın okullara bakmak için diğer internet siteleri aşağıdadır:

Bir okula başvurmak

İngiltere’deki yatılı okullara, özellikle de ilkokulun son sınıfına giriş için talep fazla olabilir. Mümkünse, öğrenime başlamak istediğiniz zamandan bir yıl öncesinden başvurmaya çalışın. Yani, Eylül 2015’te başlamak için ideal olan araştırmaya başlama tarihi Eylül 2014’tür.

Eylül’de başlamak ( İngiltere’de akademik yılın başlangıcı) en iyisidir, böylece yerel öğrencilerle aynı anda okula başlarsınız. Böylelikle, hepiniz birlikte “yeni” olursunuz alışmak ve yerleşmek daha kolay olur.

Ancak, o kadar önceden başvuramıyorsanız veya Eylül’de başlayamıyorsanız endişelenmeyin, bazı okullar bu konuda oldukça esnektir.

  • Özel yatılı okullar için, doğrudan okula başvuru yapmanız gerekmektedir. Yatılı okulların internet sitelerini ziyaret edin ya da tanıtıcı broşürlerini okuyun, ardından başvuru hakkında bilgilenmek için onlarla iletişime geçin.

  • Devlet yatılı okulları için, başvurular genellikle okuldan sorumlu yerel kamu kurumu (veya Kuzey İrlanda’da okulun yerel eğitim ve kütüphane kurulu) tarafından yönetilir. Devlet yatılı okullarıyla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Kaydolmadan önce okulları ziyaret edebilir miyim?

İngiltere’deki her yatılı okulun kendine has atmosferi ve farklı imkanları vardır. Yapabiliyorsanız, ilgilendiğiniz okullara başvurmadan önce onları ziyaret etmek iyi bir fikirdir.

Birçok okul sonbaharda (eylül, ekim ve kasım) “açık günler” düzenler. Bir açık günde, öğretmenlerle ve diğer personellerle tanışabilirsiniz, okul binasına bakabilirsiniz, yerel kasabaları ve köyleri ziyaret edebilir, diğer öğrencilerle tanışabilirsiniz.

Bazı okullara kaydolmadan önce bir gece yurtta kalarak “deneme günü” derslerine bile girebilirsiniz. Bunun için okul müdürüyle konuşmalısınız.