Home » Pratik tavsiyeler » Konaklama seçenekleri

Konaklama seçenekleri

Accommodation

İngiltere’de uluslararası öğrenciler için çok farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır:

 • Okula, koleje veya üniversiteye ait konaklama imkanları (Yurtlar olarak bilinir)

 • Yatılı okullar (18 yaşına kadar olan öğrenciler için uygundur)

 • Özel konaklama (bir ev sahibinden kiraladığınız oda veya daire)

 • Aile yanında konaklama (bir İngiliz aile yanında konaklama)

Seçtiğiniz okula, koleje veya üniversiteye size sunabilecekleri veya tavsiye edebilecekleri konaklama seçenekleri olup olmadığını sorun. Nerede yaşayacağınıza karar verirken, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Kalacağım yer eğitim alacağım yere ne kadar yakın?
 • Bölge ne kadar güvenli?
 • Toplu taşıma imkanı var mı?
 • Başka öğrencilerle paylaşılan hizmetler neler?
 • Ders çalışmak ve uyumak için yeterince sessiz mi?
 • Konaklama maliyetlerine ne dahil/ne dahil değil?

Eğitim Kurumuna ait konaklama imkanları

Eğitim kurumunuz size yurtta konaklama imkanı sunulabilir. Yurtta kalmak arkadaş edinmek için mükemmel bir seçenektir.

Yurtlarda genellikle sürekli olarak yurtta kalan bir personel bulunur. Bu personel yurtların düzgün şekilde faaliyet göstermesini sağlar, size tavsiye ve destek sunar.

Birçok yurt hem kız hem de erkek öğrencileri kabul etmektedir, ancak genellikle her kampüste erkek ve kız öğrenciler için ayrı yatakhaneler bulunmaktadır.

Yemek seçenekleri olan yurtlarda ortak yemekhane, özel mutfak veya hem yemekhane hem de özel mutfak bulunabilir. Konaklama ücretlerinize nelerin dahil olduğunu araştırın. Ayrıca ücretlerin temizlik, çamaşırhane kullanımı ve TV gibi olanakları kapsayıp kapsamadığını kontrol edin.

Normalde, bir yatak, bir masa, bir kitaplık ve muhtemelen bir lavabonun yer aldığı bir yatak odası sunulmaktadır. Mutfak ve banyo gibi diğer olanaklar diğer öğrencilerle paylaşılmaktadır.

Birçok yurtta arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz ve TV izleyebileceğiniz bir salon ve ders çalışmak için sessiz bir oda, küçük bir kütüphane ve bir ibadethane bulunmaktadır.

Kurs süresi bir yıldan uzunsa, sonraki yıllarda da yurtta kalmaya devam edebilirsiniz. Bir yıldan uzun değilse, özel bir konaklama imkanı bulmanız gerekir.

Yatılı okullar

Yatılı okullarda genellikle bir yatak odasına veya paylaşımlı bir odada veya yatakhanede bir yatağa sahip olursunuz. Her yatakhanede sizinle ilgilenmek için sürekli olarak yurtta kalan en az bir personel bulunur. Normalde tüm öğünler bu yurtlarda verilmektedir ve genellikle çamaşır yıkama hizmeti de sunulmaktadır.

Yurtta kalmak çok eğlenceli olabilir. Yurtta düzenlenen partiler ve etkinlikler sayesinde arkadaş edinmek için birçok fırsat bulabilirsiniz.

Karma eğitim veren okullarda erkekler ve kızlar ayrı yatakhanelere sahiptir, ancak ortak sosyal alanlar da bulunmaktadır.

Yurtta konaklama ile ilgili kararınız muhtemelen okul seçiminizdeki en büyük faktörlerden biridir. Mümkünse kaydolmadan önce yurdu ziyaret etmeniz çok faydalı olacaktır.

Özel konaklama

Birçok öğrenci, kendi kiraladıkları evlerde yaşamaktadır. Kendiniz bir daire kiralayabilir veya arkadaşlarınızla bir evi paylaşabilirsiniz. Ev paylaşımı İngiltere’deki öğrenciler arasında çok yaygındır. Maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olabilir ve daha sosyal bir ortam sunar.

Daire kiralamayı düşünüyorsanız fatura (doğal gaz, elektrik ve su) ve TV masraflarını gözönünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Ayrıca çatal bıçak, tabak ve yatak takımı gibi kendi eşyalarınızı satın almanız gerekebilir. Yaşam maliyetleri ve bütçeleme hakkında ipuçları için Bütçe bölümüne bakınız.

Belediye Vergisi İngiltere’de sokak aydınlatması, çöp toplama, yollar vb. için evlerden toplanan bir tür vergidir. Evinizi paylaştığınız arkadaşlarınızdan biri uzun süreli bir kursa giden tam zamanlı bir öğrenci ise, Belediye Vergisi ödemeniz gerekmeyebilir. Daha fazla bilgi için gov.uk internet sitesine bakabilirsiniz.

Özel konaklama imkanlarını araştırmak için başvurabileceğiniz yerler:

 • Okulunuzun, kolejinizin veya üniversitenizin sosyal hizmetler ofisi
 • Kampüs çevresindeki reklam panoları veya internet
 • Yerel gayrimenkul ofisleri

Taşınmadan önce bir depozito ödemeniz ve sözleşme imzalamanız gerekebilir. Lütfen daha fazla bilgi için UKCISA’nın internet sitesine bakınız.

Aile yanında konaklama

Aile yanında konaklama seçeneğinde İngiliz bir ailenin evinde kalabilirsiniz. Aile yanında konaklama özellikle İngilizce dil eğitimi alan öğrenciler veya daha küçük yaştaki öğrenciler için uygundur. İngiliz kültürünü ilk elden tecrübe etmek için mükemmel bir fırsat olabilir.

Daha fazlası

Öğrenciler için konaklama imkanları hakkında faydalı tavsiyeler için İngiltere Uluslararası Öğrenci İşleri Konseyi (UK Council for International Student Affairs) internet sitesini ziyaret edin.