Home » Eğitim seçenekleriniz » 16 yaş ve 16 yaşından küçük öğrenciler için eğitim » 16 yaş ve 16 yaşından küçük öğrenciler için eğitim – Müfredat ve Kazanılan Nitelikler

16 yaş ve 16 yaşından küçük öğrenciler için eğitim – Müfredat ve Kazanılan Nitelikler

Four pupils taking part in a chemistry experiment at Gordon's School, Surrey

İkincil öğretimin son iki yılında (14-16 yaşları arası), çoğu öğrenci aşağıdaki niteliklerden birini alır.

  • GCSE: Ortaöğretim Genel Sertifikası olarak adlandırılan bu program 14-16 yaşları arasında İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’daki öğrenciler tarafından alınan akademik bir yeterliliktir. Birleşik Krallık içerisinde bu yaştaki öğrencilerin aldığı en yaygın yeterlilik budur. Uluslararası GCSE’ler (IGCSE) de GCSE’lere benzemekte olup, denizaşırı ülkelerdeki uluslararası öğrenciler için popüler bir seçimdir.

  • Uluslararası Bakalorya programı: Uluslararası Bakalorya’nın (IB) Birleşik Krallık içerisindeki okullarda sunumu gittikçe artmaktadır. Öğrenciler iki yıllık IB programına hazırlık açısından dil, edebiyat, bilim, matematik, sanat, fiziksel eğitim ve teknoloji eğitimi görmektedirler.

  • Standard grades ve Intermediates (İskoç Kalifikasyonları): Standart sınıflar, genellikle ikincil öğretimin üçüncü ve dördüncü sınıflarında  iki yıllık eğitim olarak alınır. Eğitimin üç safhası vardır: kredi, genel ve temel. Sınavlar genellikle kredi ve genel veya genel ve temel olmak üzere iki seviyede yapılır. Orta seviye 1 ve 2, Standart Sınıfları genel veya temel seviyesinde geçen ve okul veya üniversitede yeni bir çalışma alanı almak isteyen tüm öğrenciler için tasarlanmıştır.

Bu yeterlilikler genellikle sınav ve sınıf çalışmalarının karışımını gerektirir. Çoğu öğrenci birden fazla konu üzerinde çalışır, örneğin GCSE alan bir öğrenci, matematik, İngiliz edebiyatı, bilim, bilgi teknolojileri, coğrafya ve tarih dahil 7 ile 10 arasında konu üzerinde çalışabilir. Buradaki hedef pek çok konu üzerinde iyi bir temel oluşturmak ve öğrencileri ileri eğitim veya kariyer için hazırlamaktır.

Konular ve müfredat

İngiltere’deki çoğu devlet okulu  Milli Müfredat’ı takip eder. İskoçya’da okullar Takdir Müfredatı’nı takip eder. Kuzey İrlanda’da okullar Kuzey İrlanda Müfredatı’nı takip eder. Galler’de okullar Galler Milli Müfredatı’nı takip eder.

Bu müfredat hükümet tarafından hangi konuların öğretileceğini ve hangi standartların karşılanacağını belirlemek için koyulmuştur, amacı çocukların geniş bir konu yelpazesinde iyi bir eğitim görmelerini sağlamaktır.

Bağımsız okullar bir hükümet müfredatını takip etmek zorunda olmasalar da çoğu bunu kendi isteğiyle gerçekleştirmektedir. Milli Müfredatı takip etmeyen okullar da geniş bir konu yelpazesi sunar, ancak belirli konular üzerine ağırlık vermeyi tercih edebilirler, örneğin fen, bilim ve yaratıcı konular gibi.