Home » Eğitim seçenekleriniz » Yatılı okullar » 16 yaş ve 16 yaşından küçük öğrenciler için eğitim – İngiltere’de eğitim seçenekleri

16 yaş ve 16 yaşından küçük öğrenciler için eğitim – İngiltere’de eğitim seçenekleri

Group photo of young students from Oswestry School outside school buildings

Okullar ve evde eğitim

Birleşik Krallık’ta 16 yaşına kadar olan tüm çocuk ve gençler evde eğitim almalı veya okula gitmelidir.

Devlet okulları

Birleşik Krallık vatandaşı olan 5 ile 16 yaş arası tüm çocuk ve gençlerin ücretsiz olarak okula gitme hakkı vardır. Birleşik Krallık’ta pek çok çocuk bu okullarda öğrenim görmektedir. Devlet okulları hükümet veya yerel bir eğitim mercii tarafından idare edilmekte ve kaynakları sağlanmaktadır.

Bağımsız okullar
(Aynı zamanda özel okullar veya kamu okulları olarak bilinir)

Birleşik Krallık’ta yaklaşık 625,000 çocuk ve gence (ülkedeki okul çağındaki çocuk sayısının %6,5’i) eğitim veren 2,600 bağımsız okul mevcuttur. Çoğu bağımsız okul özel olarak çocukların ebeveynlerinden tahsil edilen ücret ile finanse edilmektedir. Pek çoğu burs da vermektedir. Bağımsız okulların çoğu bağış usulü çalışır, yani alınan ücretten gelen kar okulu geliştirmekte kullanılır.

Evden öğretim

4 ile 16 yaş arası çocukların küçük bir kısmı evden öğrenim görerek aileleri veya öğretmenlerinden eğitim almaktadır. Evden öğretim ile ilgili daha fazla bilgiyi İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler hükümet sitelerinden edinebilirsiniz. Başka bir yararlı site olarak da, evden öğretim ile ilgilenen ebeveynlere destek veren bir Birleşik Krallık hayır kurumu olan Education Otherwise mevcuttur.

Eğitim yönteminin basamakları

  • 3–4 Yaş: Birleşik Krallık’ta pek çok çocuk eğitimine 3 veya 4 yaşında kreşe, oyun grubuna veya bir ilköğretim okulunun kreş kısmına kabul edilerek başlar. Bu eğitim zorunlu değildir.

  • 4-16 Yaş: 5 ile 16 yaş arasındaki tüm Birleşik Krallık çocuk ve gençleri için tam zamanlı eğitim zorunludur. Tüm çocuklar bu yaşlar arasında devlet okullarında ücretsiz okuma hakkına sahiptir.

  • İlköğretim 4 veya 5 yaş ile 11 ile 13 yaş arasındaki çocuklar içindir. Bu başlık altında duyacağınız isimler arasında ilkokul, çocuk okulu, ön-hazırlık okulu ve hazırlık okulu vardır. “Ön hazırlık” ve “hazırlık” isimleri bağımsız sektörde en çok kullanılan isimlerdir.

  • Ortaöğretim 11 ile 13 yaş arasından 16 yaşa kadar olan öğrenciler içindir. Duyacağınız isimler arasında ikincil okul, ortaokul ve lise vardır. “Lise” bağımsız sektörde en çok kullanılan isimdir.

Daha fazlası

Vatandaşlara Tavsiye Bürosu web sayfası Birleşik Krallık’taki okul sistemi hakkında zengin bir içeriğe sahiptir. Lütfen bu sitenin İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda için farklı içerikleri olduğunu unutmayın. Sağ tarafta “Bu içeriğin geçerli olduğu ülke…” yazan bir kutucuk mevcuttur. İlgilendiğiniz ülkeyi işaretlediğinizden emin olun.