Home » Eğitim seçenekleriniz » Yatılı okullar » 16 yaş ve 16 yaşından küçük öğrenciler için eğitim – Bir okul bulmak ve seçmek

16 yaş ve 16 yaşından küçük öğrenciler için eğitim – Bir okul bulmak ve seçmek

Two students sitting on steps outside City Hall in Belfast, Northern Ireland

Okul seçimi

Okul seçme sürecinde, aşağıdaki sorular üzerine düşünmeniz yararlı olacaktır:

  • Okul güvenli ve güzel bir yerde mi?

  • Okul ücretli mi? Ücretler neleri kapsıyor ve hangi ek masrafları ödemek durumunda olacağım?

  • Okul sınav sonuçlarında ve devlet tarafından yapılan denetimlerde iyi bir performans göstermiş mi?

  • Okulda samimi, arkadaş canlısı bir hava var mı?

  • İmkanlar iyi mi?

  • Okulda güçlü bir rehberlik servisi var mı?

  • Okul dersler ve sağladığı faaliyetler bakımından ihtiyaçlarımı karşılıyor mu?

Denetim ve performans

Birleşik Krallık’taki okullar, eğitim verebilmeleri için devletin ve eğitimle ilgilenen diğer resmi kurumların belirlediği katı kalite standartlarına uymak zorundadırlar. Bu standartlar öğretimin kalitesi, yurt imkanları, öğrencilerin refahı, imkanlar ve diğer konularla ilgilidir.

Bu standartlara uyup uymadıklarının belirlenebilmesi için, okullar düzenli olarak denetlenirler. Bu ziyaretler haricinde, eğitim müfettişleri gerektiği zaman şikayetlerle ilgilenirler.

Denetim sonrasında, okullara performanslarını değerlendiren bir rapor sunulur. Bu raporları okulların web sitelerinde, ya da aşağıdaki ilgili denetim kurumlarıyla iletişime geçerek görebilirsiniz.

Her okul öğrencilerinin sınav sonuçlarını web sitelerinde yayınlamak durumundadır. Aşağıda verilen sitelerin çoğunda sınav sonuçları ve akademik performansa dair bilgi de bulabilirsiniz.

Okul bulmak

Bu eğitim sitesinde, sayfanın yukarısında gördüğünüz İngiltere'de aradığınız eğitimi bulun arama motoruyla birçok yatılı okula ulaşabilirsiniz. Yatılı okullar Birleşik Krallık’a gelen yabancı öğrenciler arasında en popüler seçenek olduğu için, web sitemizde sadece onlara yer veriyoruz.

Eğer Birleşik Krallık’taki başka okullar hakkında bilgi almak isterseniz, lütfen aşağıdaki bağlantıları ziyaret edin:

  • İngiltere’deki okullar için Gov.uk

Okullara başvuru

Bağımsız okullara direkt olarak başvurunuzu yapmanız gerekir. Başvuru bilgilerini okulların web sitelerinde bulabilirsiniz veya kendileri ile iletişime geçerek nasıl başvuracağınıza dair ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Devlet okulları genelde bulundukları yerdeki devlet kurumları tarafından yönetilip düzenlenir. Daha fazla bilgi edinmek için yukardaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.